• BIST 103.024
  • Altın 378,835
  • Dolar 6,8109
  • Euro 7,4186
  • İstanbul : 18 °C
  • Ankara : 24 °C
  • İzmir : 25 °C

2014 Yılı ve Türk Hemşireler Derneği

Saadet Ülker

 

 

 

Sağlık meslek örgütlerine,  her  yeni  yıl  için  ülke  sağlığı  ile birlikte  mesleklerine  yönelik  çabalarını  ve  beklentilerini  dile  getirmeleri  konusunda ki  değerli  çağrınız  için  SAĞLIĞINSESi'ne teşekkürlerimizi sunarız.

 

2014  yılı  için  yaptığınız  çağrıya, SAĞLIĞINSESi'nde  2010-2011’de yayımlanan  üç  yazımızın  sonunda  yaptığımız  vurguları   hatırlatarak  ve değişen  önemli  bir  şey  olmadığına  dikkat  çekerek,  cevap  vermeyi  uygun bulduk.

 

Aralık 2010 tarihli sayınızda yer alan yazımızın başlığı : “Demokrasi, Barış, Kalite  v.b Şeyler” di. Bu yazının son iki paragrafı aşağıda yer almaktadır:

“…Bu durumda, Sağlıkla ilgili olarak kimlerden hangi hizmeti, hangi koşullarda ve hangi nitelikte alması gerektiği konusunda farkındalığa sahip olduğundan haylice kuşku duyduğumuz halkımız için 2011’in  ‘hayırlı’ olmasını dilemekten başka bir şey kalmamış gibi görünmektedir.

 

Öyle de görünse, tüm engellere, dayatmalara ve dışlamalara karşın THD, halkımızın sağlığı adına hem hemşireliğe yönelik olarak hem de genel anlamda bildiği, gördüğü, anladığı, yaşadığı olumsuzlukları anlatmaya, göstermeye ve değiştirmek için çaba sarf etmeye 2011’de de devam edecektir…”

 

2011 yılında SAĞLIĞINSESi'nde çıkan iki yazımızdan ilki olanın başlığı  “Karanlıklar Aydınlığı Barındırır “ diyordu. ( Ağustos- Eylül 2011 ) Bunun dason iki paragrafı aynen şöyledir:

 

“…Hemşireler, çalışma hayatında yaşadıkları olumsuzlukları yetkililerle cesurca paylaşma konusunda genel olarak sorun yaşadılar, yaşıyorlar. Korku, suskun kalmalarına, suskunluk yaşadıkları olumsuzlukların daha da artmasına ve derinleşmesine yol açtı, açıyor.  Bu gerçeği yavaş da olsa görmeye, anlamaya başladılar…”

Bunu nereden anlıyoruz? Bize şikâyetlerini her zamanki gibi iletiyorlar. Bir farkla! Bir çoğu gerektiğinde isimlerinin açıklanmasından korkmadığını belirtmeye başladı. “Karanlıklar, aydınlığı barındırır!” saptamasının ne denli anlamlı bir saptama olduğunu böylece bir kez daha görmenin / yaşamanın kıvancını duyuyoruz. Bize bu kıvancı yaşatan meslektaşlarımıza sonsuz şükranlarımızla…”

2011 yılında SAĞLIĞINSESi'nde çıkan ikinci yazımızın başlığı ise

“ Halkımızın ve Tüm Sağlık Çalışanlarının Sağlığını Tehdit Eden Bir Yasa İle Karşı Karşıyayız ” diyordu. (Aralık 2011) Bunun da son paragrafı aşağıda yer almaktadır:

 

“…SONUÇ OLARAK:  Sağlığı piyasa koşullarına terkeden, yalnızca hekim ve hastayı tanıyan, diğer  sağlık  mesleklerinin adını bile anmayan, işlevlerini adeta TEK’E  indirgeyen (doktor dışında, tüm sağlık çalışanları mesleki unvan olarak  farklı da olsalar birbirlerinin işini yapabilirler anlayışı), halkımızın ve tüm  sağlık çalışanlarının sağlığını tehdit eden bir yasa ile karşı karşıyayız.

Siz de kararnameyi lütfen   okuyunuz.  Çünkü, bizim  görüp farkedemediğimiz   ya da yanlış veya eksik anlamlandırdığımız  yerleri siz   görebilir, bu çalışma ve çabaya katkı sağlayabilirsiniz.

 

Hep birlikte mesleğimizi, onurla geleceğe taşıyabilmek dileği ile...”

 

2014 için   düşüncemiz: Biz  her şeye rağmen karanlığın aydınlığı barındırdığına olan inancımıza sadık kalarak, mücadelemize hem Türk Hemşireler  Derneği  olarak,  hem de bu mücadeleyi bizimle yürekten paylaşan ve sayıları giderek artan toplum kesimleri ile birlikte   devam   edeceğiz.  Bu inancımız zaman zaman   sarsılsa da  yeniden   canlanmasının   tek  nedeni, mücadelemizin   bireysel   çıkarlara ,  belli grup   çıkarlarına   değil , toplumun   çıkarlarına   ve   mesleğin  toplum yararına gelişmesi   üzerine  inşa edilmiş  olmasıdır.

 BU YAZI SAĞLIĞINSESİ GAZETESİ OCAK 2014 SAYISINDA  YAYINLACAKTIR

Bu yazı toplam 12862 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
ÜYE İŞLEMLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Sağlığın Sesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 259 58 09 | Haber Yazılımı: CM Bilişim