• BIST 114.370
  • Altın 326,036
  • Dolar 6,1465
  • Euro 6,6883
  • İstanbul : 12 °C
  • Ankara : -2 °C
  • İzmir : 12 °C

70 Yaşında, 20 Yaşınızdaki Damarlara Sahip Olmak İster misiniz?

Prof.Dr.Kaynak Selekler

“Bu gün dünyada en büyük ölüm nedeni damar hastalıklarıdır: Kalp-damar hastalıkları ve beyin-damar hastalıkları. Dünya sağlık örgütünün istatistiklerine göre 2012’de kalp ve damar hastalıkları ile beyin damar hastalıklarından dünyada 14 milyon kişi ( 2015 yılında 15 milyon kişi) ölmüştür ve bu iki hastalık 15 yıldır ilk iki sıradadır. Bu anlamda tıbbi adıyla “ateroskleroz”  Türkçe karşılığıyla “damar sertliği” son çağların en önemli/en ölümcül hastalığıdır.

Ateroskleroz beyaz kan hücreleri, lipidler (yağlar) ve kolesterolün tedrici birikimi sonucu atar damar duvarlarının kalınlaşması ve sertleşmesini ifade eder. Bu birikim damar duvarında plak oluşumuna neden olur ve sonuçta kalp krizi veya inmeyle sonuçlanır.

Aşağıdaki yazıda damar sertliğini önlemek için yapılacaklar tartışılıyor.”

70'li yaşlarda 20 yaşındaki esnek, sertleşmemiş, sağlıklı kan damarlarınız olduğunu düşünün. Yeni bir araştırmaya göre bu mümkün, ancak zor.

Yine de doğru beslenir, egzersiz yapar ve düzgün yaşarsanız, 3.000'i aşkın yetişkinde yapılan bu çalışmaya göre, yaşla ilişkili kan damarı bozulmasını dengeleyebilirsiniz.

Araştırmacılara göre genetik, kan damarlarının genç tutulmasında yaşam biçiminden çok daha az rol oynuyor. Zamanla kan damarları sertleşiyor, kan basıncı yükseliyor ve kalp hastalığı ve inme için belirgin bir risk oluşuyor.

Çalışmada ABD Ulusal Kalp, Akciğer ve Kan Enstitüsü (U.S. National Heart, Lung, and Blood Institute) tarafından yürütülen ve uzun süredir devam eden Framingham Kalp Çalışması'na kayıtlı olan 50 yaş üstündeki yaklaşık 3,200 erişkin hakkında veriler toplanıyor.

Genel olarak, katılımcıların yüzde 17.7’si sağlıklı kan damarlarına sahip. Çalışma bulguları, genç katılımcıların büyük olasılıkla sağlıklı damar sahibi olduklarını gösteriyor. Bununla birlikte, 50-59 yaş grubundakilerin yaklaşık yüzde 30'u sağlıklı kan damarlarına sahipken, 70 yaş ve üstündekilerin yalnızca yüzde 1'i sahip. Ve bunlar muhtemelen kadınlar.

Bulgular zayıf kalmanın ve şeker hastalığının gelişmemesinin kan damarlarını genç tutmanın anahtarları olduğuna dikkat çekiyor. Düşük kolesterol seviyeleri de sağlıklı kan damarlarının korunmasına katkıda bulunuyor.

Çalışma sağlıklı vasküler yaşlanma ile Amerikan Kalp Derneği'nin "Sağlıklı kalp için hayatın basit 7 hedefi"ne bağlılık arasındaki ilişkiyi araştırıyor. Araştırmacılar, yedi hedefin altısını uygulayan kişilerde sağlıklı kan damarlarına sahip olma olasılığının, hiçbir hedefe ulaşamayanlarınkinden çok daha fazla olduğunu saptıyor.

Hayatın basit 7 hedefi (amacı) şunlar:

• Tansiyonunu normal tut,

• Kolesterolünü düşük tut,

• Kan şekerini düşük tut,

• Aktif ol,

 • Sağlıklı beslen

 • Kilo ver,

 • Sigara içme.

Sağlıklı kan damarları olan insanların kalp hastalığı veya felç geliştirme riski  % 55 daha düşük.

Araştırmacılar, “doğru beslenme, aktif kalma ve kan basıncı ile kolesterolü yönetmek gibi basit şeyler, kaçınılmaz olduğu düşünülen atardamarların sertleşmesini yavaşlatıyor ve hatta bazen durduruyor. İnsanların kan damarlarını genç tutan sihirli bir buluşumuz yok. Bu, sadece çok sağlıklı bir yaşam şekli sürdüren insanlar için mümkün. Kalp hastalığı gerçekten bir yaşam tarzı hastalığı. Kötü beslenme alışkanlığı, sedanter yaşam gibi batı kültürü hayat tarzı buna neden oluyor. Gençlik iksirini bulamayabiliriz, ancak artık atar damarların genç olmasını sağlayacak şeyleri biliyoruz. Umarız, bu daha sağlıklı bir yaşam tarzı seçmek için daha fazla insanı teşvik eder. Herkesin yaşlılıkta 20 yaşındaki damarlarına sahip olması mümkündür, ancak çok çalışma gerektirir" diyor.

KAYNAKLAR:

 “published online May 30 in the journal Hypertension.”

 “https://consumer.healthday.com/circulatory-system-information-7/coronary-and-artery-news-356/can-a-70-year-old-have-the-arteries-of-a-20-year-old-723167.html”

 

SÜREKLİ/KALICI AĞRI BELLEK SORUNLARINA YOL AÇABİLİR

ABD, San Francisco Üniversitesinde yapılan ve “JAMA Intern Med” dergisinde  5 Haziran 2017’de “online” yayımlanan yeni bir araştırmaya göre, gün boyunca ve günlerce devam eden ağrı, zihinsel gerileme ve demans gibi beklenmedik ve istenmeyen yan etkileri tetikleyebiliyor.

Bulgular, kronik ağrının bellek sorunlarına yol açan beyindeki değişikliklerle ilişkili olabileceğini düşündürüyor. Bu bulgular ayrıca yaşla ilişkili zihinsel gerilemeden korunmanın yeni yollarını da açabilir.

Çalışmaya,  62 yaşın üzerinde 10.000 den fazla kişi katılıyor. "Sürekli/Kalıcı ağrı"’lı kişiler, hem 1998 hem de 2000 röportajlarında sık sık ılımlı veya şiddetli ağrı ile rahatsız olduğunu bildirenler.

Çalışmada, 2 yıl arayla iki ardışık röportajda sürekli ağrı bildirilen kişilerde, bildirimde bulunulmayan kontroller ile karşılaştırıldığında, sonraki 12 yıl içinde bellek düşüş hızında ve bunamada istatistiksel olarak anlamlı bir artış olduğu saptanıyor.

Analizlerde sürekli/ kalıcı ağrı, sürekli/kalıcı ağrısı olmayan kişilere kıyasla% 9,2 daha hızlı bellek azalması ile ilişkili bulunuyor. Demans olasılığı %7,7 daha hızlı artıyor. Bu oran sürekli/kalıcı ağrısı olanlarda, 10 yıl sonra demans olasılığında mutlak % 2,2  artışa dönüşüyor. Oran, kronik ağrılı hastalarda demans gelişme riskinin küçük ama önemli derecede arttığına işaret ediyor.

Araştırmacılar kronik ağrının, kortizol (hidrokortizon)’e dayalı yolaklar yoluyla bilişsel gerilemeyi etkileyebilecek stresli bir maruz kalma olduğunu belirtiyor. Bir diğer olası mekanizma: ağrı beynin işleme kaynakları ile rekabet edebilir. Dikkat ağrıya yöneltildiğinde bellek kodlamasını bozabilir.

Araştırmacılara göre, “bellekteki azalma, insanların finansal işlerini yönetmek veya ilaçlarını takip etmek gibi işlemlerini bozmak için yeterli derecede.  Yaşlıların bağımsız kalmaları için zihinsel işlevlerini sürdürmeleri gerekiyor. Üç yaşlıdan birinin kronik ağrısı var. Bu nedenle ağrı ve bilişsel gerileme arasındaki ilişkiyi anlamak, bu gruba yardımcı olmak için yollar bulmaya doğru önemli bir ilk adım".

KAYNAKLAR:

JAMA Intern Med. Published online June 5, 2017.

https://consumer.healthday.com/cognitive-health-information-26/memory-problems-health-news-468/persistent-pain-may-lead-to-memory-troubles-723392.html

Bu yazı toplam 3909 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
ÜYE İŞLEMLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Sağlığın Sesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 259 58 09 | Haber Yazılımı: CM Bilişim