• BIST 105.520
  • Altın 379,423
  • Dolar 6,8125
  • Euro 7,5605
  • İstanbul : 17 °C
  • Ankara : 12 °C
  • İzmir : 17 °C

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Adli Tıp Anabilim Dalı

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Adli Tıp Anabilim Dalı
1986 yılında Ege Üniversitesi Tıp Fakültesini Bitiren Prof. Dr. Hamit Hancı , 1988'de Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Adli Tıp Ana Bilim Dalı'nda ihtisas'a başladı. 1992'de Adli Tıp Uzmanı, 1994'te de Adli Tıp Doçenti oldu.


1994-2001 arası Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Adli Tıp Ana Bilim Dalı'nda Öğretim Üyesi olarak çalıştı. 2001 yılında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Adli Tıp Anabilim dalına Profesör olarak atanan ve Anabilim Dalı başkanı olan aynı zamanda Adli Bilimciler Derneği Başkanlığı görevini de yürüten Prof. Dr. Hamit Hancı , Sağlığınsesi ’nin sorularını yanıtladı.

Anabilim Dalınızın kuruluşu hakkında bilgi verir misiniz?
Anabilim Dalımız 1945 yılında kurulmuştur. Şimdiye kadar Anabilim Dalı direktör veya başkanlığı görevlerini Prof. Dr. Behçet Tahsin Kamay, Prof. Dr. Adnan Öztürel, Prof. Dr. İbrahim Tunalı ve Doç. Dr. Özer Kendi yapmışlardır. 1945-1946 yılında, Tıp Fakültesi eğitime başlamıştır. Bu yıl Adli Tıp Kürsüsüne çalışacak yer verilememiştir.

Kurucu Kürsü Başkanı Prof. Dr Behçet Kamay evden derse, dersten eve gidip gelmekle yükümlü kalmıştır. 1945-1946 eğitimi yılında ise, Ankara Numune Hastanesinde 15 m² alanlı bir oda, Adli Tıp Anabilim Dalına tahsis edilmiştir. Birkaç yıl öğrenciye otopsi gösterilememiştir, pratik yaptırılamamıştır. 1950 yılında da Cebecide Gülhane Askeri Akademisindeki 2 katlı bir binaya eklenen 4 oda, Adli Tıp Kürsüsünün çekirdeğini oluşturmuştur. 

Akademik kadronuzu öğrenebilir miyiz?
Anabilim Dalımızda halen 2 profesör, 1 doçent, 1 de yardımcı doçent bulunmaktadır. 

Hemşire, yardımcı yerine Anabilim Dalınızda çalışan personel sayısı yeterli mi? Ne kadar kişiye daha gereksiniminiz var? Bu açığı nasıl kapatıyorsunuz? Hizmette bir aksama oluyor mu?
Halen Anabilim Dalımız kadromuzda 1 diş hekimi, 5 biyolog ve 2 hemşire görev yapmaktadır.

Gelişen teknoloji ile birlikte Adli Tıbbın diğer bilim dallarıyla işbirliği yapma zorunluluğunu düşünürseniz, aslında her alandan bilim insanlarına ihtiyacımız var. Üniversitemiz içindeki fakültelerden olan ihtiyacımız görevlendirme ile sağlanıyor.

Yıllık adli vaka sayınız ortalama ne kadar oluyor? 
Yılda 1000' den fazla adli vaka muayenesi yapıyoruz. 

Anabilim Dalınızda ne tür hizmetler veriyorsunuz?
Öncelikle her üniversitenin ilgili birimlerinde olduğu gibi eğitim. Sadece kendi fakültemizde değil, üniversitemizin Diş Hekimliği Fakültesi, Hukuk Fakültesi'nde de dersler veriyoruz.

Ayrıca Anabilim Dalımız Öğretim Üyeleri , Ankara Üniversitesi Adli Tıp Enstitüsü Yüksek Lisans ve Doktora programlarında, Polis Akademisi Güvenlik Bilimleri Enstitüsü Yüksek Lisans programları nda, Emniyet Genel Müdürlüğü'nce düzenlenen Olay Yeri İnceleme Eğitimlerinde, Jandarma Okullar Komutanlığı'nda , Türkiye Adalet Akademisinde de Adli Tıp derslerini vermektedir.

Eğitim faaliyetlerimizin yanı sıra Cumhuriyet Savcılıklarından ve Mahkemelerden gönderilen adli olguların raporlarının düzenlenmesi de görevlerimiz arasında. Ayrıca Anabilim Dalımız bünyesinde bulunan DNA laboratuarımız , hem babalık tespiti gibi incelemeleri yapmakta hem de değişik yerlerden gönderilen kriminal olgularda görev almaktadır.

Anabilim Dalımızda bulunan Adli Antropoloji ve Adli Diş Hekimliği laboratuarlarımızda çalışan uzmanlarımız ise bu konularda bilirkişilik yapmaktadır. Ayrıca bilimsel çalışmalarımız da sürmektedir. 

Anabilim Dalınızın yıllık bilimsel yayın sayısı ortalama ne kadar? Yıllara göre azalıyor mu, artıyor mu, hedefiniz nedir?
Anabilim Dalımızda yapılan yıllık bilimsel yayın sayısı değişkendir. Öğretim üyelerimizin hem yurt içi hem de yurt dışı yayınları bulunmaktadır. Hedefimiz yayınlarımızı daha da arttırmaktır. 

Kongre, sempozyum düzenliyor musunuz? Adı ne, ne zamanlar oluyor, katılım sayısı ortalama ne kadarı bulunuyor.Siz, diğer öğretim üyesi ve asistanlar düzenlenen yurt içi ve dışı kongrelere katılabiliyor musunuz?
Anabilim Dalımız her yıl bir başka güzel şehrimizde Anadolu Adli Bilimler Kongresi düzenlemektedir. Bu yıl 6. kongremizi Manisa'da düzenledik.

Genelde sonbahar döneminde düzenleniyor. Adli tıp kadar adli bilimlerin değişik alanlarından pek çok katılımcı bulunuyor. Ayrıca iki yılda bir konu ile ilgili derneklerle birlikte Disiplinlerarası Toksikoloji Kongresi düzenliyoruz. 2.si bu yıl Mudanya'da yapıldı mesela.

Avanosda Adli Bilimler Sempozyumları gerçekleştiriyoruz. Önümüzdeki yıl da uluslararası bir kongre yapmayı planlıyoruz. Uluslararası Adli Bilimler ve Spor Kongresi.

Burada En büyük zorluk sizce nedir? Bu zorluk sizce nasıl aşılır? Bazı alanlarda kongre enflasyonu yaşandığı görüşüne katılıyor musunuz? Bu enflasyonun sizce nedeni nedir?
Anabilim Dalımız Öğretim Üyeleri hem yurt içi hem de yurt dışı kongrelere katılıyorlar. Bazı alanlarda kongre enflasyonu yaşandığı dile getiriliyor.

Ancak olaya bir de şu açıdan bakmak gerek sanırım, bilim kimsenin tekelinde olmamalı. Farklı bilimsel etkinlikler, farklı çalışma grupları bilimsel alana farklı bakış açıları getirebilirler diye düşünüyorum.

Zaten günceli yakalayan, son bilimsel değişiklikleri, uygulamaları tartışmaya açan, sorunları gündeme getiren, tüm bilim insanlarını kucaklayan ve bu şekilde sürekliliği sağlayan kongrelerin kalıcı olacağına inanıyorum.

Kliniğinizi seçecek asistanlardan beklenti ve önerileriniz nedir?
En önemli beklentimiz şüphesiz alanı sevmeleri. Adli tıp özellikle son dönemlerde önemli ilerlemeler kaydetti. Pek çok alanla multidisipliner olarak çalışıyoruz. Ekip çalışmasını seven tüm hekimlerin düşünmesi gereken seçeneklerden biri. 

Anabilim Dalınızın tıbbi araç- gereç durumu nasıl? İhtiyacı karşılıyor mu? İhtiyaç duyduğunuz tıbbi araç- gereçler var mı, neler, bunların maliyeti nedir, nasıl almayı düşünüyorsunuz? 
Genel olarak halen hizmet veren laboratuarlarımızda bir sıkıntı yok. İlerisi için en önemli hedeflerimiz arasında adli toksikoloji laboratuarı kurmak bulunuyor. Bu ciddi bir yatırım ve mali sorunları şu ana dek aşamadık. Umuyoruz bundan sonraki süreçte fakültemiz böyle bir yatırımı düşünür.

Tıp mesleğinin geçmişten günümüze durumunu nasıl değerlendiriyorsunuz, cazibe devam ediyor mu, azalıyor mu neden? Sizce öğrenciler, asistanlar geleceklerinden umutlu mu, kaygılı mı? Neden? Sizce çözüm nedir? Tıp Fakültelerindeki eğitim yeterli mi, neler yapılmalı?
Tıp Fakültelerinin çoğunun alt yapısı yeterli değil. Kendilerine bilimsel anlamda güvenmeyen hekimler mezun ediyorlar. Buda kalitenin düşmesine yol açıyor. Tabiki öğrenci ve asistanlar kaygılılar.

Eskiden herkes kendini kurtarma peşindeydi. Muayeneler bireysel kurtuluşlar için fırsattı. Ama atık deniz bitti. Kesinlikle örgütlü olarak hakların savunulması gerekiyor. Tabip Odaları ve Sendikalar etrafında örgütlenilmeli

Ekonomik güçlükler hekimin yaşamını, başarısını sizce etkiler mi, nasıl? Hekim nasıl bir ortamda, hangi şartlarda çalışırsa sizce, mutlu, gelecek kaygısı taşımadan, başarılı ve üretken olur?
Ekonomik güçlüklerin bir hekimin yaşamını, başarısını etkilemesi beklenen bir durum. Aklında ödemesi gereken faturalar bulunan bir hekimin tüm dikkatini işine vermesi oldukça zor. Ekonomik sorunları çözülmüş ve çalışma şartları uygun bir şekilde düzenlenmiş her hekim mutlu, başarılı ve üretken olur sanırım.

Döner sermayeden anabilim dalınıza ayrılan pay ne kadar, bu oran, miktar sizce yeterli mi? Ne olmalı? Motivasyonda bu payın yeterli olduğuna inanıyor musunuz?
Döner sermayeden anabilim dalımıza ayrılan pay düşük. Aslında tıp fakültelerinin bu tür gelişmekte olan bölümlerine daha fazla pay ayırması beklentimiz. Bu şekilde adli tıbba gelmeyi düşünen hekimler de özendirilmiş olur. Motivasyon açısından payın arttırılmasının uygun olduğuna inanıyorum.

Türk tıbbının ve Tıp Fakültelerinin, hekimliğin geleceğini nasıl görüyorsunuz?
Ümitsiz değilim. Hala bir şans var. Yeter ki elbirliği ile çalışalım.

Uzmanlık dalınızın geleceğiniz nasıl görüyorsunuz, ilgi devam ediyor mu edecek mi? Neden?
Daha önce de belirttiğim gibi adli tıp alanı son dönemlerde çok gelişti. Uygun bir takım özendirmelerle hekimlerin bu alana ilgilerinin daha da artacağını düşünüyorum. Çalışma alanlarının genişliyor olmasının da, önümüzdeki dönemlerde popülaritesine katkıda bulunacağına inanıyorum.

Sizce iyi bir hekim hangi özellikleri taşımalı?
Dürüst, ahlaklı, çalışkan. Para her halikarda kazanılır öncelik bu olmamalı.

Rotasyon ve eğitim programınız nasıl? Ders müfredatı sizce yeterli mi, eksiklik var mı nedir? Sizce hangi konuların de ders olarak tıp fakültelerinde okutulması gerekir neden?
Araştırma görevlilerimizin hem Anabilim Dalımız içindeki birimlerde hem de Patoloji ve Radyoloji gibi fakültemiz içindeki farklı Anabilim Dallarında rotasyon yapmalarını sağlıyoruz.

Uzun süredir tıp fakültesinde Tıp Hukuku dersi vermekteyim. Bu dersin, özellikle de ceza hukukumuzda yapılan son dönem değişiklikler göz önüne alınarak tüm tıp fakültelerinde verilmesinin gerektiğine inanıyorum. 

Son olarak neler eklemek istersiniz?
Bu alanda katkılarınızdan dolayı sizleri kutluyorum.

Bize zaman ayırdığınız için teşekkürler.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÜYE İŞLEMLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Sağlığın Sesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 259 58 09 | Haber Yazılımı: CM Bilişim