• BIST 114.365
  • Altın 324,948
  • Dolar 6,1452
  • Euro 6,6808
  • İstanbul : 9 °C
  • Ankara : 1 °C
  • İzmir : 10 °C

Diş Hekimleri Boş Oturuyor , Yeni Fakülteler Açılıyor(!)

Celal Yıldırım59. Cumhuriyet hükümetimizin icraatlarının geçmiş iktidarlardan farklı olacağı; farklı olması gerektiği beklentilerimiz ne yazık ki gerçekleşmemiştir.

Kendi alanı dışındaki icraatların doğruluğu ya da yanlışlığı hakkında yorumda bulunmak Türk Diş Hekimleri Birliğinin politika yapma yöntemi ile bağdaşmaz.

Genel olarak sağlık, özellikle ağız ve diş sağlığı hizmetleri ile ilgili düşüncelerimiz, başta Sayın Sağlık Bakanı Prof. Dr. Recep AKDAĞ olmak üzere diğer ilgili makamlara birçok kez yazılı ya da sözlü iletilmiştir. Üzerine vurgu yaparak özellikle çok önemli iki konuda beklentilerimizi iletmiştik.

Bunlardan birisi, sağlık alanında özellikle de diş hekimliği ile ilgili yapılacak düzenlemelerde Türk Dişhekimleri Birliğinin görüşlerinin alınmasıydı. Bu talebimiz AK Partisinin; ?sivil toplum örgütleri ile birlikte çalışacağım? anlayışı ile bire bir örtüşen bir talebimizdi.

İkinci talebimiz ise, Dişhekimliği mesleğinde yaşanan işsizlik nedeni ile yeni Dişhekimliği Fakültelerinin açılmaması ve var olan kontenjanların düşürülmesiydi.

Her iki talebimiz de uygun görülmesine rağmen, Sağlık Bakanlığı, mesleğimizi ilgilendiren ve sağlık alanında son derece önemli değişiklikleri getiren pek çok düzenlemede tasarı ya da taslak halinde iken hiçbir şekilde görüşlerimizi sormamıştır. Ancak yayınlandıktan sonra bilgi sahibi olunabilmiştir.

Benzer anlayışın günümüzde de sürdüğü görülmektedir. Son günlerde Mardin Artuklu Üniversitesine bağlı Dişhekimliği Fakültesinin açılma kararının YÖK tarafından onaylandığı ve Bakanlar Kuruluna gönderildiği öğrenilmiştir.

Ülkemizin dişhekimine ihtiyacı olmadığına yönelik bilimsel gerekçeleri ve buna ilişkin verileri geçmiş iktidarlara, Sayın Bakanımıza ve ilgili makamlara hem sözlü hem de yazılı olarak sunmamıza ve görüşlerimizin de uygun bulunmasına rağmen, bu sonucun ortaya çıkmasını anlamakta zorluk çekiyoruz.

Günümüzde nüfusu, sağlık çalışanlara bölerek insan gücü planlaması anlayışı terkedilmiştir. İnsan gücü planlamasında eğitim, istihdam, talep, coğrafi dağılım, orta ve uzun vadeli sağlık hedefleri v.b. gibi pek çok parametre göz önüne alınmaktadır. Ülkemizdeki eğitim, uzmanlık, istihdam, talep, coğrafi dağılım, orta ve uzun vadeli sağlık hedefleri v.b. gözönüne alınarak bir insangücü planlaması yapılması kaynakların etkin ve verimli kullanılması açısından büyük bir gerekliliktir.

Ülkemizde dişhekimliği hizmetlerinin yaklaşık %80?i özel sağlık kuruluşlarında verilmektedir. Ve son yıllarda giderek artan bir şekilde meslektaşlarımız, iş yerlerinde ya boş oturmakta ya da muayenehanelerini kapatıp, başka geçim alanları bulmaya çalışmaktadırlar. Bu değerlendirmemizin yanlış olmadığını, ailenizin dişhekimi veya tanıdığınız herhangi bir dişhekimi size doğrulayacaktır.

Devletin ve ailelerin milyarlarca harcama yaparak 5 yıl eğitim aldırdığı dişhekimlerinin resmi kurumda istihdam edilememeleri-edilmemeleri yada milyarlarca yatırım yaparak açtıkları muayenelerinde boş oturmaları ekonomik ve insani açıdan doğru değildir.

Dişhekimlerinin kamuda ve özelde coğrafik dağılımının dengesizliğini ortadan kaldırmadan (bir dişhekimine İstanbul?da 2.116, İzmir?de 2.128, Gaziantep-Nurdağı?nda 20.877, ve Şanlıurfa- Viranşehir?de 50.603 kişi düşmektedir) ve dişhekimine gitme sıklığında bir gelişme olmadan (Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan araştırma sonucuna göre; gelişmiş ülkelerde nüfusun dişhekimine gitme sıklığı 5 iken, ülkemizde bu oran 0.7?dir.) yeni Dişhekimliği Fakültelerinin açılmasına; ?Evet? demek, ?diplomalı işsiz yaratmak? ve ?devletin-halkın cebinden milyarlarca liralık değerin boşa gitmesi? demektir.


Türkiye ve Türkiye halkının, çağdaş ülke insanlarının yaşam koşullarına eriştirilmesi hedefi iktidarların popülist politikalardan uzak durmaları ile gerçekleşecektir. Bu anlayış, Bakanlar Kurulu üyelerinin tüm konuşmalarının ana ruhunu oluşturmasına rağmen, yapılanların farklı olması, ülkemizin ve mesleğimizin geleceği ile ilgili endişelerimizin daha da arttırmasına neden olmaktadır.

Bu nedenle;

1. Yeni Dişhekimliği Fakültelerinin açılmasının durdurulması,
2. Açılmasına karar verilen Fakültelerin açılmaması yönünde karar değişikliğine gidilmesi,
3. Dişhekimliği Fakültelerindeki öğrenci kontenjanlarının düşürülmesi,
Tüm diş hekimliği camiasının talebidir.?


Bu yazı toplam 3133 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
ÜYE İŞLEMLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Sağlığın Sesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 259 58 09 | Haber Yazılımı: CM Bilişim