• BIST 109.111
  • Altın 369,474
  • Dolar 6,7506
  • Euro 7,5631
  • İstanbul : 17 °C
  • Ankara : 14 °C
  • İzmir : 17 °C

"Geleceğimiz İçin Bugünden Harekete Geçelim"

"Geleceğimiz İçin Bugünden Harekete Geçelim"
On yılı aşkın süredir Türkiye’de de faaliyet gösteren, Chiesi, iklim değişikliğine ayrılmış küresel hareketlilik haftası boyunca HAREKETE GEÇME Günü’nü, tüm dünyada “Geleceğimiz için Bugünden Harekete Geçelim” sloganıyla kutladı.

Chiesi Grup bu konudaki bilinci arttırmayı ve tüm şirket çalışanları ile etkileşime geçerek, toplum ve çevre üzerinde olumlu bir etki yaratacak bilinçli ve alternatif bir çalışma şeklini teşvik etmeyi hedefliyor. Merkezi İtalya Parma’da bulunan grubun 28 iştirakinin tümünde eş zamanlı düzenlenen etkinliklere, bölgelerdeki yerel kurumlardan ve akademi dünyasından temsilciler, dernekler ve spor dünyasından destekçilerle birlikte çalışanlar katıldı.

Bu kapsamda, 25 Eylül Türkiye’de de çeşitli etkinliklerle kutlandı. Türkiye’deki etkinlikler çerçevesinde Chiesi Türkiye Genel Müdürü Umut Meriç, Chiesi’nin sürdürülebilirlik alanındaki kararlılığını ve çabalarını içeren bir sunum yaptı. Etkinlikte Chiesi’nin sürdürülebilir kalkınma planı hedeflerinden ‘Eşitsizliklerin Azaltılması, Sorumlu Üretim ve Tüketim, İklim Eylemi’ konularına dikkat çekildi. Programa Beslenme ve Diyet Uzmanı Dilara Koçak ‘Gezegeni Beslemek, Sıfır Atık Sıfır Açlık’ içerikli sunumu ile renk kattı. 

Chiesi Türkiye Genel Müdürü Umut Meriç günün önemini belirttiği konuşmasında şunlara değindi; “Bugün We Act Day - Geleceğimiz için Bugünden Harekete Geçme Günü! Bugün, Chiesi'nin sürdürülebilirlik konusundaki taahhüdünü, tüm dünyada hep birlikte kutluyoruz! Bugünün baş kahramanları, geçen yıl şirket olarak benimsediğimiz ve hayata geçirdiğimiz hedefler başta olmak üzere Birleşmiş Milletler’ in Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri (SKH) olacak! Biz Chiesi Türkiye olarak Eşitsizliklerin Azaltılması, Sorumlu Üretim & Tüketim ve İklim Eylemi hedeflerini öncelikli odaklanacağımız alanlar arasına alıyoruz! Ayrıca bugün, Toplumsal Cinsiyet Eşitliği’ne ilişkin Sürdürülebilir Kalkınma Hedefi'nin benimsenmesini de kutluyoruz. Taahhüdümüz ise; mesleki yaşamları boyunca tüm çalışanlar için eşit fırsatlar sağlanmasını güvence altına almak.”

Umut Meriç “dünya çapında gerçek bir iklim tehdidi ile karşı karşıyayız” dedi ve sözlerine şöyle devam etti: “Bu durum geri dönülmez hasarlara yol açmadan önce harekete geçmeliyiz. Bunun için Chiesi, kendine oldukça zorlu bir hedef belirleyerek: 2035 yılına kadar karbon açısından nötr bir Şirket olmayı amaçlıyor. Bu hedef, yalnızca alternatif ve yenilenebilir kaynaklardan yararlanmakla kalmayacağımız, aynı zamanda emisyonlarımızı mümkün olduğunca azaltmaya ve gelecekteki ürünlerimizi eko-sürdürülebilirlik mantığı ile geliştirmeye çalışacağımız anlamına gelmektedir.

25 Eylül tarihi, 17 Sürdürülebilir Kalkınma Hedefinin (SKH) oluşturulmasının yıl dönümü ile uyumlu olması için Chiesi Grup tarafından özellikle seçildi.

Harekete Geçme Günü kapsamında İtalya Parma’daki etkinlikte konuşan Chiesi Grup Ortak Değer ve Sürdürülebilirlik Direktörü Maria Paola Chiesi "Chiesi'nin, Birleşmiş Milletler tarafından ortaya koyulan mücadeleye katkıda bulunmak için gerekli yeterlilik ve becerilerinin olduğuna inanıyoruz.  Harekete Geçme Günü’nün odak noktası olan 9 SKH, çalışma şeklimizin yapı taşlarını temsil etmekte ve bu uğurda tüm dünyadaki çalışma arkadaşlarımız tarafından ortak bir çaba gösterilmektedir. İnsanlar, programımızın en önemli oyuncularıdır." dedi.

Maria Paola Chiesi, "Paris Anlaşması'ndan ve Birleşmiş Milletler'in sürdürülebilir kalkınmaya yönelik 2030 Gündemi’nin kabul edilmesinden üç yıl sonra, yapılabilecek her bir katkının küresel çapta bir etkisi olabileceğinin bilincindeyiz.  Eylemlerimiz, gezegenimizin sağlığı ve hayatta kalması, dolayısıyla da toplumumuzun gelişmesi üzerinde etkili olacaktır.  Chiesi'de, elimizdeki kaynakları kararlılık ve gayretle kullanıp bu mücadeleye aktif bir şekilde katkı sağlayarak kendi payımıza düşeni yapmaya kararlıyız." Diyerek sözlerini tamamladı.

Bu bağlamda hareket eden ve tüm dünyayı tehdit eden iklim acil durumunun tamamen farkında olan Chiesi, kendine bir mücadele hedefi koyduğunu, 2035 yılı sonuna kadar karbon açısından nötr hale gelmeyi taahhüt ettiğini duyurdu. Chiesi Grup tarafından yapılan basın açıklamasında net sıfır karbon ayak izi elde etmek için sera gazı emisyonlarının dengelediği belirtildi. Harekete Geçme Günü’nün, Chiesi ve tüm çalışanları arasındaki günlük sinerjik programın bir parçası olduğuna, başlatılan çok sayıdaki girişimin, gerçek bir değişim yarattığına: Kağıt kullanımının azaldığı, plastik şişelerin kullanımının sonlandırıldığına, geri dönüştürülebilir materyaller getirildiğine, yenilenebilir enerji kullanılmaya başlandığına, sürdürülebilir hareketliliğin teşvik edildiğine dikkat çekildi.

 

Etiketler: ,
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÜYE İŞLEMLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Sağlığın Sesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 259 58 09 | Haber Yazılımı: CM Bilişim