• BIST 105.520
 • Altın 379,423
 • Dolar 6,8125
 • Euro 7,5605
 • İstanbul : 20 °C
 • Ankara : 16 °C
 • İzmir : 20 °C

GENÇ MEME KANSERLERİNE YAKLAŞIM

Özlem Er

Onkolojide genç yaş grubunun tanımlanmasında tartışmalar olmakla birlikte 15-39 yaş grubunda saptanan kanserler genç hasta grubu olarak değerlendirilmektedir . Genç yaşta görülen kanserler bu hastaların tıbbi ve psikososyal gereksinimleri nedeniyle özel bir grubu oluşturmaktadır. Hastalığın biyolojisinin farklı olmasının yanı sıra yaşla ilişkili olarak değerlendirmemiz gereken fertilite, uzun dönem yan etkiler, ekonomik sorunlar, ulaşım, çocuk bakımı gibi durumlar tedavi planlamasında önemlidir.

Meme kanseri kadınlarda en sık görülen kanserdir, yaşla birlikte sıklığı artar. 35 yaş altında çok nadir görülür . Batı ülkelerinde %4 civarındayken Asya’da %10-12 arasındadır . Genetik mutasyon taşıyıcıları (BRCA1, BRCA2, TP53, PTEN, vb), Hodgkin hastalığı nedeniyle göğüs duvarına radyoterapi uygulanmış olanlarda genç yaşta meme kanseri görülme riski yükselir.

Çalışmalarda farklı sonuçlar görülmekle birlikte 35 yaşından genç hastaların prognozu 35 yaş üzeri premenopozal hastalardan daha kötüdür . Premenopozal 1498 meme kanseri hastasının değerlendirildiği çalışmada, 35 yaş altı ve üstü olmak üzere 2 grubun 5 yıllık genel sağkalımı %65’e karşılık %79 olarak bulunmuştur . Genç yaş grubunda görülen kanserlerde agresif biyolojik davranış, ileri evre, üçlü negatif hastalık gibi olumsuz özellikler daha fazla saptanmaktadır . Moleküler sınıflama ve lenf nodu tutulumuna göre alt gruplara göre değerlendirildiğinde genç yaş grubunda hastalıksız ve genel sağkalım daha kısa olmaktadır .

Genç hastaların tedavisinin planlaması deneyimli merkezlerde yapılmalıdır. Multidisipliner yaklaşım, kapsamlı tedavi olanaklarını ve fertilite, eğitim, kariyer planlama, doğum kontrolu, gebelik, sigara ve madde bağımlılığı gibi genç yaş grubuna dair özel durumlara ait sorunların çözümünü de kapsayacak şekilde olmalıdır.

Fertilitenin korunması genç meme kanseri hastalarının tedavisinde dikkat edilmesi gereken önemli bir konudur. Tedavi sonrası çocuk sahibi olmayı düşünen premenopozal hastaların kemoterapiye başlamadan önce fertilite uzmanıyla görüşmesi sağlanmalıdır. Meme kanseri tedavisi tamamlandıktan sonra gebeliğin kanserin tekrarlaması ve bebeğin sağlığı üzerinde olumsuz etkisi olmadığına dair çalışmalar vardır .

Meme kanseri tedavisi sırasında ise fetuse olumsuz etkisi olacağından hastalara kontrasepsiyon hakkında bilgilendirme yapılmalıdır.

Genç yaş grubunda karşılaşılan önemli sorunlardan biri ise gebelikte meme kanseri saptanmasıdır. Gebe bir hastada meme kanseri tanısı konması durumunda kişiselleştirilmiş tedavi yapılmalıdır. Meme cerrahı, patoloji, radyoloji, kadın doğum, radyasyon onkolojisi ve medikal onkoloji uzmanından oluşan multidisipliner bir ekip tarafından tedavi planı yapılmalıdır. Kemoterapi ve radyoterapinin anne ve bebeğin sağlığı üzerindeki olası etkisi ve riskleri tedavi başlamadan önce dikkatle değerlendirilmelidir .

Psikososyal bakım, genç meme kanserlerinin tedavi ve izleminde önemli yer tutar. Aktif yaşamı sürdürme, tedavi yan etkileri ile baş etme, kanser tanısını kabullenme, aile ve iş ilişkilerini düzenleme konusunda desteğe gereksinimleri vardır . Tedavi uyumunu sağlamada yaşanan sorunlar tedavi başarısını düşürür . İzlem sırasındaki uyumsuzluk yan etkilerin, komplikasyonların ve ikincil kanserlerin saptanmasında gecikmeye neden olur.

Kanser tanı ve tedavi sonrası uzun dönemde ikincil kanserler, nefrotoksisite, kardiyovasküler, solunum sistemi, endokrin ve nörolojik komplikasyonlar açısından yakın izlem gereklidir. Tanı sırasında meme kanserinin evresi, biyolojik özellikleri ve uygulanan tedavilere göre risk belirlemesi yapılmalı ve takip programı oluşturulmalıdır .

 

Bu yazı toplam 7552 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
  ÜYE İŞLEMLERİ
  Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Sağlığın Sesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0212 259 58 09 | Haber Yazılımı: CM Bilişim