• BIST 116.829
  • Altın 322,598
  • Dolar 6,0825
  • Euro 6,6031
  • İstanbul : 5 °C
  • Ankara : 5 °C
  • İzmir : 4 °C

Hipertansiyon, Kalp Krizi, İnme ve Gıdalar

Prof.Dr.Kaynak Selekler

Kalp krizi ve inmeyi önleyen yeni bir ilaç

ABD "Cleveland Clinic" araştırmacıları barsak bakterilerinin kalp ve damar hastalığı ve felce  neden olan zararlı  bir molekül yapmasını  engelleyen yeni bir ilaç geliştirdiler. Özellikle barsak bakterilerini öldüren ve olumsuz yan etkilere ve dirençlere yol açabilen antibiyotiklerin aksine, bu ilaç barsak florasının bir parçası olan mikropları öldürmüyor.

Yeni ilaç, kalp damar ve beyin damar hastalığına neden olan  trombosit duyarlılığı ve aşırı pıhtı oluşumu gibi iki ana risk faktörünü, sindirim sırasında barsakta oluşan TMAO (trimetilamin N-oksit) seviyelerini düşürerek yapıyor.

Daha önceki , insan klinik çalışmalarından  TMAO plazma seviyelerinin damar tıkanması  riskini önceden tahmin ettirdiği  biliniyor.

TMAO, Batı diyetinde bol olan trimetilamin (TMA)  içeren besinlerin bağırsak mikrobuna bağımlı metabolizmasıyla oluşuyor.   Sindirimle alınan kırmızı et, sakatat, yumurta sarısı ve yüksek yağlı süt ürünleri gibi hayvansal gıdalarda  bol miktarda bulunan kolin, lesitin ve karnitin barsakta sindirildiğinde TMAO'yu serbest bırakıyor.

İlacın bir dozu üç gün süreyle kandaki TMAO seviyelerini düşürüyor. Ayrıca trombositleri normal tepki seviyelerine geri döndürüyor ve damarlara zarar veren pıhtıların oluşma ihtimalini azaltıyor.

Çalışmada hiçbir toksik yan etki görülmüyor.

Halen farelerde yapılan çalışmanın, yakında insanlarda denenmesi planlanıyor.

ÖZETLE:

"Cleveland Clinic" kalp krizi ve inme riskini azalacak yeni bir potansiyel ilaç geliştiriyor.

Bu ilaç barsakta mikroplar tarafından üretilen zararlı molekül TMAO'yu önlüyor.

TMAO çok miktarda tüketilen kırmızı et ve bazı hayvansal gıdalardan  yapılıyor.

İlaç halen farelerde  araştırılıyor ve damar sertliğine neden olan trombosit duyarlılığını ve damar içinde tromboz gelişmesini önlediği saptanıyor.

Antibiyotikler  barsak bakterilerini öldürerek antibiyotik direncine neden olurken,bu ilaç sağlık için önemli olan barsak florasını koruyor.

Kan basıncını yükselten gıdalar

ABD'de siyah ırkta, arteriyel hipertansiyon (yüksek kan basıncı) beyaz ırktakilere göre daha yüksek. Bunun nedenini araştıran bir çalışmada elde edilen sonuçlar kısaca şöyle:

Araştırmacılar, başlangıçta tansiyonu normal ve  ortalama yaşları 62 olan1800 siyah yetişkin ve 5100 beyaz yetişkini ortalama 9,5 yıl hipertansiyon yönünden takip ediyor. Sonuçta, Güney tarzı diyet (Suthern style diet) (örn., kızartılmış gıdalar, sakatat, işlenmiş etler, yumurtalar, ilave yağlar, yüksek yağlı süt, şekerle tatlandırılmış içecekler, ekmek) uygulayan siyah ırkta hipertansiyon risk oranı % 46 (yaklaşık katılanların yarısı), beyaz ırkta %33 (üç kişiden biri). Ek  faktörler, hem erkekler hem de kadınlar için düşük seviyeli eğitim ve daha yüksek diyet sodyum-potasyum oranı (daha fazla tuz daha az potasyumlu beslenme) ve sadece kadınlar için daha büyük  vücut kitle endeksi (aşırı kilo ve obezite) ve büyük bel çevresini  içermekte.

Süt ürünleri tüketimi, kalp damar hastalıkları ve inme riski

Lancet dergisinde yayımlanan  uluslararası, endüstri destekli yeni bir çalışmaya göre, daha fazla süt tüketiminin, kalp damar hastalıkları (kardiyovasküler olaylar) ve ölüm oranı için daha düşük riskle ilişkili olduğu ileri sürülüyor. Araştırmacılara göre, diyet kılavuzları, şu anda tüm yağlı süt ürünlerinin tüketimini kısıtlamamızı önermektedir çünkü bunlar, lipit seviyelerini olumsuz etkilediği ve kalp damar hastalığı riskini arttıracağı varsayılan doymuş yağlar içerir. Bununla birlikte, bunun sınırlı bir kanıtı vardır ve tavsiye, spesifik amino asitler, vitaminler ve kalsiyum dahil olmak üzere süt ürünlerindeki potansiyel olarak faydalı bileşikleri dikkate almaz.

Çalışmada, beş kıtadan 21 ülkeden 35-70 yaş arası 136 384 kişide süt ürünlerinin tüketimi araştırılıyor.Katılımcılar ülkeye özgü anketlerle, , bir önceki yıl boyunca belirli yiyecekleri ve içecekleri ortalama olarak ne sıklıkla tükettikleri kaydediliyor.

Ortalama  9 yıllık takip sırasında katılımcıların % 8'i ilk kalp-damar hastalığı atağında  ölüyor.Günde iki porsiyon süt ürünü tüketenlerde, tüketmiyenlere göre, % 16 daha düşük ölüm riski veya majör kardiyovasküler olaylar saptanıyor.

İnme riski, günde ikiden fazla porsiyon süt ürünü tüketen kişilerde, süt alımı olmayanlara göre belirgin olarak daha düşük bulunuyor. (Bir porsiyon, bir fincan süt veya bir kap yoğurt)

Ancak,

Günlük süt alımı ile miyokard enfarktüsü (kalp krizi) riskinde anlamlı bir azalma olmuyor.Çalışmada görülen koruyucu etkiler çoğunlukla süt ve yoğurt tüketiminden kaynaklanıyor  peynir veya tereyağında gözlenmiyor. Araştırmacılar, “ süt ürünlerinin tüketiminin cesaretlendirilmesini ve hatta süt tüketiminin az olduğu düşük gelirli ve orta gelirli ülkelerde teşvik edilmesini öneriyor."

Çalışmayı kritik eden iki otör, diyet önerilerinin değiştirilmesinden önce daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulduğunu belirtiyor ve çalışmanın bazı yöntem yönlerini eleştiriyor.

YORUM

Sindirimle alınan kırmızı et, sakatat, yumurta sarısı ve yüksek yağlı süt ürünleri gibi hayvansal gıdalar barsakta sindirildiğinde TMAO'yu serbest bırakıyor. TMAO kalp damar ve beyin damar hastalığına neden olan  aşırı pıhtı oluşumunu arttırıyor. Gerçi bu çalışma farelerde yapıldıysa da, daha önceki  insan klinik çalışmalarından  TMAO plazma seviyelerinin damar tıkanması  riskini önceden tahmin ettirdiği  biliniyor.

Kızartılmış gıdalar, sakatat, işlenmiş etler, yumurta, ilave yağlar, yüksek yağlı süt, şekerle tatlandırılmış içecekler ve ekmek kan basıncını yükseltiyor. Bilindiği gibi hipertansiyon kalp krizi ve inme riskini arttırıyor.

Son çalışmada gerçi süt ürünlerinin kalp damar hastalıkları riskini azalttığı ileri sürülüyorsa da, günlük süt tüketimi ile kalp krizi riskinde anlamlı bir azalma olmuyor. Çalışmada görülen koruyucu etkiler çoğunlukla süt ve yoğurt tüketiminden kaynaklanıyor  peynir veya tereyağında gözlenmiyor. Ayrıca bu konuda kesin karar vermek için daha başka araştırmaların yapılmasının gerekliliği belirtiliyor.

Kalp krizi ve inmeye sadece kolesterol etkiliymiş gibi, kolesterol masum, aklandı tezini savunarak, bol miktarda kırmızı et, sakatat, tereyağı, kuyrukyağı, yumurta,  yüksek yağlı süt ürünleri tüketin  önerilerinin ne gibi tehlikeli sağlık sorunlarına yol açabileceği  yukarda ki araştırmalardan anlaşılabiliyor. Gerçi klasik bilgiler hâlâ kolesterolün damar sertliği ve damar içi tıkaç oluşumundaki rolüne ısrarlı devam ediyor.

 

KAYNAKLAR

nature medicine volume 24pages1407–1417 (2018) 

https://health.clevelandclinic.org/new-drugs-could-reduce-heart-attack-and-stroke-risk-by-targeting-gut-microbes/

https://newsroom.clevelandclinic.org/2018/08/06/potential-new-class-of-drugs-developed-at-cleveland-clinic-may-reduce-cardiovascular-risk-by-targeting-gut-microbes/

https://www.newsweek.com/drug-could-reduce-heart-disease-risk-targeting-gut-1056268

jama. 2018;320(13):1338-1348. doi:10.1001/jama.2018.13467

https://www.jwatch.org/fw114635/2018/10/03/southern-diet-key-contributor-excess-hypertension-risk

doı:https://doi.org/10.1016/s0140-6736(18)31812-9

bmj 2018362 doi: https://doi.org/10.1136/bmj.k3862 (published 11 september 2018)cite this as: bmj 2018;362:k3862

https://www.jwatch.org/fw114564/2018/09/12/higher-dairy-intake-linked-lower-cv-risk

 

 

Bu yazı toplam 2275 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
kaynak selekler
20 Ekim 2018 Cumartesi 09:29
09:29
segili kaynak
hala tıp konularında aktif olduğun için seni kutluyorum.
78.170.159.144
Yazarın Diğer Yazıları
ÜYE İŞLEMLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Sağlığın Sesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 259 58 09 | Haber Yazılımı: CM Bilişim