• BIST 95.834
  • Altın 360,500
  • Dolar 6,6541
  • Euro 7,2778
  • İstanbul : 11 °C
  • Ankara : 18 °C
  • İzmir : 18 °C

AMİPSİ YAŞAM

Faik Çelik


??Toplumumuzda gelişmemiş bir hafızaya sahip olan, her ortamda yaşayabilen, yalanlara dayanarak hareket eden, duruma göre çoğalarak yaşamını sürdüren, her şekle girebilen amipsi yaşamı seçenler azımsanmayacak sayıdadırlar. Ortama girerler, istedikleri olmayınca ya bölünürler, ya şekil değiştirirler ancak yalanları hep en büyük silahlarıdır??
Amip tek hücreli hayvansal mikroplardandır. Mikroskopla görülebilecek kadar küçük hayvancıklar olan amiplerin belirli bir şekilleri yoktur.
Sularda yaşarlar ve yalancı ayaklar çıkararak hareket ederler. Bu hareketleri sırasında türlü şekillere girerler. Hareketsiz hallerinde, genel olarak yuvarlak veya oval biçimdedirler. Çoğalmaları, ikiye ya da daha fazla parçaya bölünmek suretiyle olur.

Canlı varlıkların en ilkeli olan amip, solunumunu bu tek hücresi ile yapar, yiyeceğini bu tek hücresi ile alır.
Princeton Üniversitesi bofizikçilerinden Liang Li ve Edward Cox amiblerin hareketlerini izleyerek, hayvanların bütün dönüşlerini ve ileriye doğru hareketlerini kaydettikten sonra amiplerin gelişmemiş bir hafızaya sahip olduklarını belirlediler.

Toplumumuzda da gelişmemiş bir hafızaya sahip olan, her ortamda yaşayabilen, yalanlara dayanarak hareket eden, duruma göre çoğalarak yaşamını sürdüren, her şekle girebilen amipsi yaşamı seçenler azımsanmayacak sayıdadırlar. Gün olur karşımıza siyaset sahnesinde görülürler, gün olur bilim ve sanat adına arz-ı endam ederler. İlkel olduklarından zavallı görülürler, ancak üreme ve basit yaşamları onların zavallılık kültüründen de beslendiklerini gösterir. Ortama girerler, istedikleri olmayınca ya bölünürler, ya şekil değiştirirler ancak yalanları hep en büyük silahlarıdır.

Bilimsel çalışma ve yayınlarla ilgileri yoktur ama bilim kurumlarında üst yöneticiliğe soyunurlar, hatta bazıları çevrelerindeki başka amiplerin yardımıyla ilkel dayanışma içgüdüsü ile yüksek mevkilere seçilirler de.


Amipsi yaşamı seçen yazarlar ve sanatçılar da görürüz zaman zaman, başkasının emeğini çalar kendi eseri olarak sunar, bu durum ortaya çıktığında ilkel amip kültürü ile kendilerini savunurlar.

Eleştiri yaparken kıskançlık duygularını baskılayamazlar, sevmediklerini yıpratmakta tereddüt geçirmezler ve bu insanları tu kaka ilan ederler.
Yükselmek için başkalarını aşağıya çeker ve onların omuzlarına basarak yükselirler, hatta yükselmek için sigara kağıdını bile kullanırlar.

Çorap değiştirir gibi parti veya siyasi fikir değiştirirler ancak bu amipsi yaşam biçimlerinin adını ?devletin bekası? veya ?yüce milletimizin arzusu? olarak nitelendirirler .

Sürekli sözünü ve tavrını değiştiren, belli bir çatısı olmayan kişilere hakaret için ?omurgasız? deyimi kullanılır.
Amipsi yaşam omurgasız insanların çok sevdiği bir yaşam biçimidir, onlardan farkı ise, bölünerek çoğalmalarıdır.

Amipsi yaşamın ileri evresi asalak yaşam yani parazitliktir, bu yaşam biçiminde yek yanlı çıkar söz konusudur.
Asalaklık, bir organizmanın ötekinin zararına yaşadığı bir ilişki biçimidir. Bu birliğin tüm yararlarını asalak toplar; onu barındıran canlı ise, az ya da çok zarar görür.

Asalakların çoğu, yerleştikleri canlıyı öldürmeden besinlerini ondan sağlarlar. Bu, asalağın yararına bir durumdur; çünkü, canlı yada sağlıklı bir ev sahibinden yoksun kalan asalak, çoğunlukla ölür.

Görüldüğü gibi asalak yaşamda ne kadar olumsuzluk olursa olsun tanımlar bellidir, asalak kişi asalaklığını bilir ve bu yaşam biçimini saklamaz, tek taraflı çıkar ilişkisini, beslendiği ortam kabul ettiği sürece yaşar gider, maskesi yoktur.

Amipsi yaşayanlar ile hep saklanır ve hep şekil değiştirirler ve ne yazık ki toplumda amipler çoğalmakta, amipsi yaşam biçimini seçenler kazanmaktalar. İşin kötüsü amipsi yaşayanlar yüzünden asalak yaşayanlar masum görünmeye başladılar.Toplumun çürümesini bundan daha iyi ne açıklayabilir ki ?


Bu yazı toplam 1719 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
ÜYE İŞLEMLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Sağlığın Sesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 259 58 09 | Haber Yazılımı: CM Bilişim