• BIST 105.520
  • Altın 379,423
  • Dolar 6,8125
  • Euro 7,5605
  • İstanbul : 20 °C
  • Ankara : 16 °C
  • İzmir : 20 °C

İLAÇ FİYATLARI NEREYE GİDİYOR?

Semih Güngör

 

İlaç Sanayisinin devletin satın aldığı ilaçlara özel iskontolar uygulamaya başlamasının ve ilaç fiyatlarını belirlemede referans fiyat uygulamasına geçilmesinin ardından ülkemizde ilaç fiyatları hızla düşmeye başladı.

İlaç fiyatlarında yaşanan düşüşlerin sağladığı tasarrufun yanı sıra alınan diğer önlemlere rağmen sağlık giderlerinin her yıl katlanarak artması sonucu AKP Hükümeti geçtiğimiz yıl başında sağlıkta global bütçe uygulamasına geçti.

Global bütçe uygulaması kapsamında İlaç harcamalarında 2010 yılı için belirlenen hedefinin daha Eylül ayında tutmayacağı ortaya çıkınca sağlığın finansmanından sorumlu olan Sosyal Güvenlik Kurumu İlaç Sanayisinden verdikleri iskontoları arttırmalarını talep etti.

Başlangıçta 1.6 milyar TL’lik bir katkı talebinde bulunan Sosyal Güvenlik Kurumu İlaç Sanayisinin ilk defa ciddi bir direnci ile karşı karşıya kaldı. Yapılan uzun pazarlıklar sonunda talep edilen toplam katkı tutarının 600 milyon TL’sinin 2011 yılı Temmuz ayında ödenmesi kaydıyla İlaç Firmalarının temsilcileri ile mutabakat sağlandı.

Görüşmelerin sonuçlanmasının ardından İlaç Firmaları ilaç fiyatlarında ortalama %9.5 oranında bir düşüş yaratacak olan kamu kurum iskontoları artışına karşı  şiddetli tepki gösterdi. Başta Araştırmacı İlaç Firmaları Derneği olmak üzere bazı İlaç Firmalarının yöneticileri tarafından yapılan sert açıklamalarda bundan sonra gelecek iskonto taleplerinin karşılanmasının mümkün olmadığı, bu anlayış önümüzdeki süreç de devam ettiği taktirde birçok ilacın üretimini durdurma zorunda kalacakları dile getirildi.

 Avrupa’nın ilaç fiyatları en düşük ülkesi olan Yunanistan’ın ortalama %40-45 altında fiyat alarak ilaç üretmelerinin yada ithal etmelerinin artık mümkün olmayacağı yapılan açıklamalarda ısrarla vurgulandı.

Eczanelerin fiyat düşüşleri nedeniyle uğradıkları stok zararlarının karşılanması için İlaç Firmalarının temsilcileri ile yapılan toplantılar esnasında yeni ruhsat almış ve önemli hastalıkların tedavilerinde kullanılacak olan birçok ilacın önümüzdeki günlerde Türkiye de piyasaya sunulması kararlaştırılmışken yaşanan fiyat düşüşleri nedeniyle bu kararın değişeceği ve yeni ilaçların öncelikle Avrupa ülkelerinde piyasaya verileceği dile getirildi.

Kamuoyunda yer alan benzeri açıklamalar karşısında Sosyal Güvenlik Kurumu yetkililerinden bire bir Kurumun halkın sağlığına bakışıyla örtüşen açıklamalar geldi. Kurum yetkililerine göre yeni orijinal ilaçların Türkiye yerine başka ülkelerde öncelikle piyasaya sunulmasının önemi yoktu.

Onların sağlık hizmeti anlayışına göre bu ilaçlar Türkiye ye gelmediği taktirde ödeme listelerinde yer alan diğer ilaçlarla hekimler tedaviyi sürdürebilirlerdi. Ülkemize gelecek yeni orijinal ilaçların pek çok hastalığa çözüm getireceği ya da hastalıkların tedavi sürecini kısaltacağı kurum açısından bir önem taşımıyordu. Sağlıkta tasarrufun hastaya ölümle karşı karşıya bırakabileceği, insan sağlığının her şeyden önce geldiği ve en önemlisi Kurumun adının başında yer alan “ Sosyal’’ kelimesi SGK Yöneticileri için çok anlam ifade etmiyordu.

Onlar Sosyal Güvenlik Kurumunu bir finans kurumunu yönetir gibi yönetiyorlardı ve bu nedenle birinci öncelikleri de Kurumu kara geçirecek önlemleri almaktı.

İlaç Firmalarının yaptıkları açıklamaların yanı sıra SGK yetkililerinin bu kararlı tavrından 2011 yılı içerisinde yeni fiyat düşüşleriyle karşı karşıya kalacağımız anlaşılmaktadır. Daha önce varılan mutabakat gereği İlaç Firmalarının Sosyal Güvenlik Kurumuna Temmuz ayında yapacakları yeni iskonto artışları sonucu fiyat düşüşlerinin ne kadar olacağı ve yılsonuna kadar ilaç fiyatların nereye gideceğini bugünden öngörmek mümkün değildir.

 Ancak son iki ayın ilaç tüketim tutarının beklenin iki katı çıkması daha şimdiden hesapları alt üst etmiş durumdadır. İlaç tüketimi bu hızla artmaya devam ederse Temmuz ayında İlaç Sanayisinin ödemesi gereken faturanın artan ilaç tüketimi ile orantılı olarak 2010 Aralığında ödediği faturanın en az iki katı olması kaçınılmaz görünmektedir.

Önümüzde süreçte Türkiye ilaç pazarını etkileyecek bir diğer önemli gelişmede uluslararası jenerik firmalara ait yeni ürünlerin ruhsat alma işlemlerinin tamamlanmasının ardından piyasaya sürülecek olmasıdır. Özellikle ilaç hammadde fiyatlarının çok düşük olduğu Asya ülkelerinden ülkemize gelecek ve SGK ödeme listelerinde yer alacak jenerik ( patent süresi dolmuş orijinal ilaçların eşdeğerleri) ürünlerde ayrıca ilaç fiyatlarında yeni düşüşler yaratacaktır.

Tüm bu gelişmeler sağlık alanında yeni bir tartışma sürecini başlatmıştır. Bu tartışma sürecinde cevabı bulunması gereken soru ilaç fiyatlarında yaşanan ve 2011 yılında yaşanmaya devam edecek fiyat düşüşler nedeniyle özellikle orijinal ( patent koruması altındaki) ilaçların piyasadan çekilip çekilmeyeceği ve bu ürünlerde yaşanacak bir yokluk halinin önemli bir sağlık sorunu yaratıp yaratmayacağıdır!   

 (BU YAZI SAĞLIĞINSESİ GAZETESİ ŞUBAT SAYISINDA YAYINLANMAKTADIR.)

 

Bu yazı toplam 2822 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
ÜYE İŞLEMLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Sağlığın Sesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 259 58 09 | Haber Yazılımı: CM Bilişim