• BIST 105.520
  • Altın 379,423
  • Dolar 6,8125
  • Euro 7,5605
  • İstanbul : 19 °C
  • Ankara : 12 °C
  • İzmir : 18 °C

İŞYERİNDE KLİMALAR İŞYERİ HASTALIKLARINI TETİKLİYOR”

Halil Koyuncu

 İşyeri,kazanç kapısıdır.Hem işveren ve işgören kazanır böylelikle.İşyeri,çalışana rahatlık,sağlık,huzur ve mutluluk vermelidir.

İşverenin görevi,insanca yaşanılacak bir ortam hazırlayıp çalışanlarına sunması gerekir.İşe bağlı hastalıklar,hem bedenen ve hem büroda sabit çalışanlarda sık görülür.

İşten dolayı olan hastalıkların meydana gelmesine sebepler,ya çalışandan,ya işyerinden veya işyerinde kullanılan araç-gereçlerden olur.

İşgören,kendisine düşen kuralları  en iyi şekilde öğrenmeli ve uygulamalıdır.

Çalışan kişi,bir yer ve ortamda çalıştığına göre buranın bazı özelliklerinin olması gerekir.Öncelikle işe uygun bir ortamda iş gerçekleşmelidir.Bu ortam,temiz olmalıdır. İyi havalanmalıdır. Aydınlatılması iyi sağlanmalıdır.Isıtma mükemmel yapılmalıdır.Isıtma için,beraber çalışılan geniş ortamlarda “SOĞUTUCU-KLİMA”  kullanılmaktadır.Bu cihazlar,yazın soğutmakta ve kışın ısıtmaktadır çalışılan ortamı.Bu iki işlem,ya dışarıdan alınan hava ile olmakta veya içerinin havası değiştirilmektedir.Soğutma ve ısıtmada,hava farklı açılarda içeriye verilmektedir.Bu ise doğrudan çalışanların üzerine gelmektedir.Kışın havanın ısıtılmasından pek şikayetçi olunmaz.

Çünkü, vücut, sıcağı sever ve ısı fazlası da iyi bir havalandırma ile atılır.Cihazın maksimum ısı derecesi ile vücut ısısı arasındaki fark aşırı değildir.Cihazların ısı derecesi maksimum  31 derece kadardır.Vücudun dış ısısı ise 33 derece civarındadır.Bu ise nötral bir sıcaklık verir.Böylelikle insan pek rahatsızlık duymaz.Ortamın sıcaklığı 22-24 derece arasında tutulmak istenir.Ortam kalabalık,içeride eşya fazla,yer kaplaması halı vs.ise ısı çok iyi değerlerde tutulabilir.

Oysa,soğutmada işin şekli farklıdır.Vücudun sıcaklığı 33 derece iken,içerinin sıcaklığı oldukça fazla soğutulmaya çalışılır.Cihaz 16-17 derecelere ayarlanır.Ortam sıcaklığı 22-23 derece olsun diye bu yapılır.Cihaz sıcaklığı ile vücut sıcaklığı arasında büyük bir fark olmaktadır.Yani,kişi ince giyinmişse,direkt soğutucunun karşısında ise vücudundan devamlı ve hızlı ısı kaybedecektir.

Çünkü,ısı hareketi-transferi,ısının çok olduğu taraftan az olan tarafa doğru olur.Yani,cihaz 16-17 derecelik soğutma ile,ortam ısısını ve dolayısıyla vücut ısısını düşürmeye çalışacaktır.Vücut devamlı soğuğa maruz kalınca,deri kuru-sıkı ve sert olacaktır.Derialtı damarları daralacaktır.Kan deveranı azalacaktır ve bozulacaktır.Çevredeki ısıyı normal tutmak için beyin ve diğer sistem organları devamlı çalışacaktır,ancak bir müddet sonra yorulup SOS verecektir. Isı düşüşü ile derialtı kaslar kasılacak ve sertleşecektir.Bu ise,damarların ve sinirlerin baskı altında kalmasına sebep olacaktır.Kas kasılması,kasın ve dolaylı olarak eklemin ve kişinin çalışmasını bozacak,çalışan hastalığa doğru gidecektir.Vücudun ısı dengesi değişince,sinir-hormon çalışması da zarar görecektir.Gerek organ sistemleri olarak ve gerekse psikolojik olarak,çalışan rahatsızlık duymaya başlayacaktır.Eğer,işveren ve işgören önlem alırsa,çalışanlarda zarar minimum düzeyde olacaktır.Yoksa rahatsızlık boyutları büyüyecektir.

Yazın sıcaklığının ve neminin arttığı bu dönemlerde o zaman,önlem almalıdır.Genel çalışma alanlarının ortam sıcaklık dereceleri ile vücut sıcaklığı arasındaki ısı farkı 10 dereyi aşmamalıdır.Cihazların ayarı buna göre yapılmalıdır.Ortam boyutlarına göre cihaz alınmalıdır.Kişilerin üzerine doğrudan hava akımı verilmemelidir.Ortam devamlı havalandırılmalıdır.Cihaz bakımları düzenli yapılmalıdır.Gerektiğinde,çalışanlar,üzerlerine ısıyı korumak için ince ve bol giysiler alabilirler.Küçük odalarda,ayrı klimalarla bu kontrol daha kolay sağlanır.

Sonuçta,vücut ısı dengesi korunulursa,işyerinde işe bağlı hastalıklar en aza indirilmiş olur.İşgörenin sağlığını kaybetmesi,hem kendisinin,hem kurumunun ve hem de ülkenin zararına sebep olur.

 

Bu yazı toplam 13720 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
ÜYE İŞLEMLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Sağlığın Sesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 259 58 09 | Haber Yazılımı: CM Bilişim