• BIST 114.365
  • Altın 325,379
  • Dolar 6,1486
  • Euro 6,6857
  • İstanbul : 8 °C
  • Ankara : -5 °C
  • İzmir : 9 °C

MİYOFASİYAL AĞRI NEDİR? NE DEĞİLDİR?

ProfDrYeşim Gökçe Kutsal

Miyofasiyal ağrı nedir?

Miyofasiyal ağrı; adaleleri, ve adale bağlantılarını sağlayan konnektif (bir tür bağ dokusudur) dokuyu ilgilendiren bir sorun olup, üretken dönemdeki kişilerin yaşam kalitelerini olumsuz etkilemektedir.

Neden olur?

Bu durumdan korunmak için de nedenlerinin iyi bilinmesi gerekir. Miyofasiyal ağrı nedenleri arasında gerginlik, adale spazmı, ilgili bölge adalelerinde yorgunluk önemli yer tutar. Örneğin mastikatör olarak adlandırılan çiğneme adalelerinde tutulum olursa, hastanın çiğneme işlevinde zorluk olrtaya çıkabilir. Diş gıcırdatma ve çene ekleminde kilitlenme de miyofasiyal ağrı ile ilintili bulunmuştur. Bu durum hastada baş ağrılarına da neden olabilir.

Miyofasiyal ağrı bölgesel olarak tutulum yapar ve vücutta herhangi bir adale grubunu tutabilir. Sıklıkla boyun, sırt ve omuz adaleleri etkilenir. Klinik muayene çok önemlidir. Adalelerde tetik noktaların veya gergin bantların bulunması tanıyı destekler. Radyolojik incelemeler normaldir.

Miyofasiyal ağrı akut veya kronik olarak başlayabilir. Akut başlangıçta sıklıkla direkt veya indirekt bir travma söz konusu olurken, kronik miyofasiyal ağrının başlangıcında  uygun olmayan posturde veya pozisyonda çalışmak, ya da adalelerin tekrar tekrar aynı harekete bağlı olarak aşırı zorlanması rol oynar. Yani bu ağrılı durumun oluşumunda adaleler üzerindeki anormal stres önemli bir yer tutar.

Nasıl korunulur? Nasıl tedavi olunur?

Miyofasiyal ağrı yaşamı tehdid eden veya herhangi bir sakatlığa neden olan bir durum değildir. Bununla birlikte; yaşam kalitesini olumsuz yönde etkileyen ve üretkenliği engelleyen bir sorundur. Öncelikle yukarıda sayılan olumsuz koşullardan korunmak önemlidir.

Tedavi edilmeyen miyofasiyal ağrılar bile zaman içinde hafifleyerek geçebilmektedir. Kişiye uygun olarak seçilmiş ilaçlar, fizik tedavi programları, diş sıkmayı önleyen splintler, cihazlar, gevşeme egzersizleri, ağrılı adalelere yönelik lokal injeksiyonlar gibi tedavi seçenekleri vardır.

Miyofasiyal ağrı hangi hastalık ile karışır?

En sık olarak “Fibromiyalji” ile karıştırılır. Oysa fibromiyaljide görülen adalelerdeki “hassas noktalar” ın  aksine miyofasiyal ağrıda “tetik noktalar” ortaya çıkar. Ayrıca fibromiyaljide yaygın olan ağrı, miyofasiyal ağrıda bir bölgeye odaklanmış olarak gözlenir. 

Fibromiyaljide hastaların yakınmaları ve bulguları genellikle yaygın ağrı, yorgunluk, uyku sorunları, anksiyete, depresyon, sabah dinç ve zinde kalkamama olarak öne çıkmaktadır. Bazılarında çok kısa süreli de olsa eklemlerde sabah tutukluğu veya sertliği olabilmektedir.

Fibromiyalji nedir?

Yaygın ağrılarla, adalelerde hassas noktalarla, yorgunlukla seyreden ve kronik bir sorun olan; fibromiyalji’nin merkezi sinir sisteminde artmış glutamat düzeyleri ile ilişkisi olabileceği bildirilmektedir. Glutamat bir tür aminoasit olup, beyinde uyarıcı olarak görev yapan, yani diğer nöronları (beyin hücrelerini) tetikleyen bir moleküldür. Artan glutamat düzeylerinin yaygın ağrı oluşumunda rol oynadığı ifade edilmektedir.

Yıllardan beri tamamen ayrı bir hastalık olarak tanımlanan; miyofasiyal ağrının son yıllarda fibromiyaljinin farklı bir antitesi veya bir alt hastalık grubu olabileceği tartışması gündeme gelmiş durumdadır.

Farkları nedir?

Özgün bir fark olarak; fibromiyaljideki hassas noktalara karşın, miyofasiyal ağrıdaki tetik noktaların veya gergin bantların varlığı önemlidir. Söz konusu tetik noktaların veya gergin bantların hekim tarafından palpasyon ile muayenesinde hastada bir irkilme veya sıçrama ortaya çıktığı için, adlarına tetik noktalar denmiştir. Miyofasiyal ağrı bölgesel tutulum yaparken, fibromiyaljide ağrı yaygındır.

 

Bu yazı toplam 3365 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
ÜYE İŞLEMLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Sağlığın Sesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 259 58 09 | Haber Yazılımı: CM Bilişim