• BIST 105.520
 • Altın 379,423
 • Dolar 6,8125
 • Euro 7,5605
 • İstanbul : 17 °C
 • Ankara : 12 °C
 • İzmir : 17 °C

Politika, Siyaset ve Meslek

Tacettin İnandı

 

Siyaset yalnızca siyasetçilerin yapması gereken bir şey midir? Ya da hükümeti yönetenler, “Siyasetle uğraşmak istiyorsanız parti kurun” demeleri ne kadar haklıdır? Siyaset sadece siyasetçilerin yapması gereken bir şey midir? Örneğin meslek kuruluşları siyasetle ilgilenmeli midir? İlgilenecekler ise, özen göstermesi gereken kurallar var mıdır? Bu yazıda benzeri sorulara yanıt aranacaktır.

 ‘Arapça Seyis(At Bakıcısı) kelimesinden türeyen Siyaset, devlet işlerini düzenleme ve yürütme sanatıyla ilgili özel görüş veya anlayış. Yunan siyasal yaşamında ise siyaset, "polis"e veya devlete ait etkinlikler biçiminde tanımlanmıştır. Yunanca 'poli' çok, 'tika' yüz anlamına gelen eski yunanca köklerden oluşur.  Siyaset ya da politika aslında genel ahlak, toplumsal değer yargıları, üretim ilişkileri vb. pek çok değerden etkilenir.

 Günümüzde politika ya da siyasetçilerin ne yaptıklarına, ya da yapmaları gerekene bakarsak,  yasa, tüzük ve yönetmelik gibi belgeler üreterek uygulamaktadırlar. Bir anlamda siyaset yapmak yasa, tüzük ve yönetmelik yapmak ve uygulamaktır. Bir anlamda yönetime ilişkin, yargılamaya ilişkin kuralları belirlemektedirler.

 Mesleğe gelince, insanın yaşamını sürdürebilmek için yaptığı ve genellikle yoğun bir eğitim, çalışmayı gerektiren sürecin sonunda kişilerin kazandığı unvanın adıdır. Genellikle her meslek o mesleğin değerlerini, gelişimini, lisanslanmasını ve diğer insanlar açısından tanınmasını sağlayan kuruluşlar vardır. Meslek önemli bir bilgi ve beceri birikimi yanı sıra etik değerler de içerir. Etik değerler ise töre ve ahlaki değerlerle yakından ilişkilidir. Örneğin tıp etiğinde, yarar sağlama ilkesi, zarar vermeme ilkesi, özerkliğe saygı ilkesi, adalet ilkesi gibi ilkeler mevcuttur. Gerek orijinal Hipokrat yemini gerekse günümüzdeki Cenevre Bildirgesinde temel etik değerler yer alır. Eşitlikten yana olma, insan yararına çalışma, insan yaşamına saygı gibi çok temel ahlaki ilkeler söz konusudur.  

 Kuşkusuz siyasetti de bir meslek olarak görebiliriz ekonomiyi de. Bunlarında kendine özgü etik değerlerinden söz edilebilir ve politika da daha çok tercihler söz konusudur.

 

Kuşkusuz siyaset, öncelikle siyasetçilerin işidir ancak yalnızca siyasetçilerin işi midir? Acaba diğer alanlarda durum nedir? Eğitim, güvenlik, hukuk gibi alanlar sadece o mesleğin sahiplerine mi bırakılmaktadır? Sağlık sadece sağlıkçıların işi midir? Sağlıkçılar dışında kimse karışmaz mı? Hukukçular, siyasetçiler, ekonomistler sağlık alanına öyle karışırlar ki, kimi zaman sağlık alanında çalışanlardan daha önde olmazlar mı? Ya da hukuk sadece hukukçuların mı işi? Eğitim de böyle değil midir? Örnekleri çoğaltabiliriz, ama gerek yok. Öyle gözüküyor ki pek çok alanda olduğu gibi siyaset ya da politika işi yalnızca politikacıların işi değildir?

 

Bana kalırsa meslek sahipleri ve onların kuruluşları da siyasetle ilgilenmelidir, ilgilenmektedirler de. Kimi zaman bunu hükümetler çıkartılan yasa ve yönetmelikler üzerine görüş sorarak ta resmileştirmektedir. Bu da siyaset ya da politika yapmanın bir başka yoludur. Meslek odalarının politika ile ilgisi olmadığını düşünen bakanların yönetmelikler ya da yasalar konusunda görüş sorması bir çelişki değil midir? ‘Size sorulursa konuşabilirsiniz, yoksa susmalısınız’. Diye de düşünülebilir elbette.

 

Diğer yandan acaba meslek adına siyasal etkinlik yapanla, siyasetçi arasında bir fark olmalı mıdır? Bakış açıları, referansları, etik değerleri aynı olabilir mi? Bir mesleğin bilgi ve etik değerleri ile siyasal açılımları arasında bir ilgi ya da ilişki olmalımıdır? Olmalı ise nasıl olmalıdır? Siyasal görüşlerimizi referans alarak meslek adına açıklama yapılması doğru mudur?

 

Cenevre Bildirgesi’nde ‘ … din, milliyet, cinsiyet, ırk ve parti farklarının görevimle vicdanım arasına girmesine izin vermeyeceğime…’ diye yemin etmekteyiz. Bu ilke meslek adına yapılan her türlü etkinlik içinde geçerli olmalı mıdır? Mesleğimizin önüne ırk, cinsiyet, inanç ya da siyaset geçebilir mi? Türk hekim, Kürt hekim, Müslüman hekim, sosyalist hekim ya da liberal hekim olabilir mi?  Bir hekimin Türk, Kürt, Müslüman ya da Hıristiyan olması ise başka bir şeydir. Hekimliğin önüne bu tür bir değer gelebilir mi? Belki hekimliğin sonunda bazı etiketler konabilir, yani bir hekim Yahudi ya da Müslüman olabilir. Ama mesleğin önüne geçebilir mi? Bir hekim olarak geçmemesi gerektiği kanısındayım. Meslek adına yapılan açıklamalarda, siyasal, inançsal, etnik vb. değerlerle ilgili herhangi bir etiketin gelmesi mesleksel değerlere zarar verebilir. Mesleksel etkinlikler mesleksel bilgi birikimi ve etik değerlerin ön planda olması, bunların referans olarak alınması önemli ilkelerden biri olmalıdır.

 

Hekimliğin önüne geçebilecek bir sözcük vardır oda 'iyi’ sözcüğüdür. Bu da iyi insanlıkla ilişkili olduğundandır. İnsan oluşumuz hekim oluşumuzdan önde gelebilir, ama bunun dışında bilemiyorum. Aslında bu bile tartışılabilir; hekimlik zaten iyi olmak zorunda değimlidir? Acaba bu da gereksiz bir sözcük müdür?

 

Bu sorular meslek kuruluşlarının siyasal yaşama katılırken zarar görmemesi ve güçlenebilmeleri bakımından da önemlidir. Bilimsel bilgiye ve etik değerlere dayalı yaklaşımlar meslek adına yapılan etkinliklerde oldukça önemlidir. Belki de böyle yaklaşımla meslek kuruluşla hem daha güçlü hale gelecek ve hem de siyasete daha değerli katkılar sunabilecektir.

 

Diğer yandan ülkemizdeki sorunlardan biri de memurların siyasal alanda örgütlenemeyişidir. Belki de bu nedenle hem partiler gelişememekte hem de meslek kuruluşlarında siyasal değerler kimi zaman fazla öne çıkabilmektedir. Toplumdaki her bireyin siyasal alana ilişkin söz söyleme hakkı olmalıdır ve bunun yolları açılmalıdır.

 

Sadece meslek kuruluşları mı politika ile ilgilenme hakkına sahip olmalı? Bir toplumda yaşayanların tümünün politika ile ilgilenmeleri demokrasinin bir gereği değil midir?  Bir toplumun demokratik olabilmesi için, toplumdaki her kesim, herkes siyasetle şöyle ya da böyle ilgilenmelidir. Siyasete bakış açısı, referansı, ilgilenme şekli siyasilerden farklı olabilir.  

 

Özetle siyaset sadece siyasetçilerin yapabileceği bir iş değildir. Siyasal etkinlik içinde seçmenler, seçilenler, iktidar, muhalefet, basın, kitle örgütleri, sendikalar ve meslek kuruluşları bir biçimde yer alırlar. Ancak siyasete ilişkin yaklaşımlar bulunduğumuz yere göre farklılıklar göstermelidir. İnsanların, kurumların politik sürece katılımlarını engellemeye çalışmak, demokratik gelişmeyi engeller.

Bu yazı toplam 14701 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
  ÜYE İŞLEMLERİ
  Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Sağlığın Sesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0212 259 58 09 | Haber Yazılımı: CM Bilişim