• BIST 116.829
  • Altın 327,209
  • Dolar 6,0825
  • Euro 6,6031
  • İstanbul : 6 °C
  • Ankara : 2 °C
  • İzmir : 4 °C

Reçete edilen ilacı kullanırken ne kadar bilinçli hareket ediyoruz?

Özlem Soran

 

Reçete edilen ilacı kullanırken  ne kadar bilinçli hareket ediyoruz?

 

Kronik hastalıklarda hastaların uzun dönem ilaç kullanmak zorunda olmaları takip esnasında bir çok zorlukla karşılaşılmasına neden olmaktadır . Bu zorluklardan en önemli olanı ilaç yan etkileri, bir diğeri ise ilaç kullanım ömürleridir.

Hastalarımızın çoğu  ilaç kullanım ömürlerinin önemini bilmemekte, dolayısı ile kullandıkları  ilacın ömrününde  ne kadar olduğuna dikkat etmemektedir. Oysaki  bir tedavinin etkin yapılabilmesi için kullanılan ilacın raf ömrünün  belirlenen süreyi geçmemiş olması gerekmektedir. Reçete edilen ilacı aldıktan sonra  bir süre kullanmayan hastalarımız ilacı kullanmaları gerektiğinde ilacın kullanım ömrüne  dikkat etmemektedir.

 

Bu konuya dikkat çekmek için ülkemizde kalp damar tıkanıklığı (koroner arter hastalığı) teşhisi almış  hastalarda 3 merkezi içine alacak şekilde bir araştırma yaptık.

 Koroner arter hastalığı  bulunan birçok hastanın hastaneye başvurma nedeni göğüs ağrısıdır (angina pektoris). Angina pektoris yaşam kalitesini bozar ve işgücü kaybına neden olur. Koroner arter hastalığında angina pektoris  tipik olarak eforla veya duygusal stres ile ortaya çıkar, göğüs, çene, omuz, sırt ya da kollarda rahatsızlık hissi uyandırır, istirahat ya da nitrat kullanımı ile geçer. Koroner arter hastalığında tedavinin birincil hedefi  kalp krizi ve ölüm riskinin azaltılması, hastalığın ilerlemesinin yavaşlatılması iken, ikincil hedef ise, angina pektoris şiddetinin ve sıklığının azaltılması ile bireyin yaşam kalitesinin artırılmasıdır.

 

Bilimsel çalışmalar koroner arter hastalığı  bulunan kişilerde ani başlayan göğüs agrısı  sırasında özellikle kısa etkili nitrat (Nitrat kalbe giden damarlarda genişleme yaparak kalbe daha fazla kan gitmesine neden olur; göğüs ağrısının azalmasını veya geçmesini sağlar) kullanımını önermektedir. Hastanın göğüs ağrısı   başladıktan sonra beşer dakika ara ile alınan 0.3-0.6 mgr doz dilaltı nitrat ile genellikle etkili sonuç alınmaktadır, tablet veya sprey kullanımı akut ( birden başlayan) semptomlara yönelik tedavide etkili olmaktadır.

 

Ancak, dilaltı nitrat tablet ve spreylerinin açıldıktan sonra kullanım ömürleri tablet için altı ay, sprey için iki yıldır.

Ülkemizde koroner arter hastalığında  dil altı tablet yada sprey kullanan hastaların  kullandıkları ilacın ömrünü bilip bilmediklarini tesbit etmek amacı ile yaptığımız  bir çalışma bu konudaki bilgi yetersizliğimizi göstermeye yardımcı oldu. Koroner arter hastalığı bulunan, göğüs ağrısı mevcut hastalarda reçete edilen dilaltı tablet/spreylerin etkin kullanım ömrünü bilip bilmediği, taşıdıkları ilacın kullanım ömrünün geçip geçmediği 300 hastada araştırıldı.

 

Sonuçlar dilaltı tablet reçetelenen hastaların %91.8’inin, sprey reçetelenenlerin %84.4’ünun ilacın kullanım ömrünü doğru olarak bilmediğini; yanlarında devamlı dilaltı nitrogliserin bulunduran hastaların %35.6’sınin zamanı geçmiş ilaç taşıdığını; son bir hafta içinde anginası olması nedeniyle dilaltı nitrogliserin kullanan hastaların %27’sinin zamanı geçmiş ilaç kullandığını gösterdi. (1)

 

Bu araştırma sonucunun da teyid ettigi üzere kronik hastalığı olan hastalarımızın çoğu reçete edilen ilacın kullanım ömrünün önemini bilmemektedir. Bu konunun öneminin anlatılması ve hastaların bilinçlendirilmelerinin sağlanması için en maliyeti düşük ve etkili girişim doktorların ilaçları  reçete ederken bu konu üzerinde  durmaları olacaktır.

Referans:

1.     Türk Kardiyol Dern Arş 2011; 39:469-473   

 

 

Bu yazı toplam 3173 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
ÜYE İŞLEMLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Sağlığın Sesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 259 58 09 | Haber Yazılımı: CM Bilişim