• BIST 95.834
  • Altın 359,885
  • Dolar 6,6541
  • Euro 7,2778
  • İstanbul : 11 °C
  • Ankara : 18 °C
  • İzmir : 18 °C

SAĞLIK BAKANLIĞI NE YAPMAK İSTİYOR?

Celal Yıldırım

 SAĞLIK BAKANLIĞI NE YAPMAK İSTİYOR?

 

Sağlık Bakanlığı 2008 yılından beri onaylanmayan TDB asgari ücret  tarifesini  onayladı(!)

 TDB  merkez yönetim kurulunun  idari ve yasal girişimleri sonrası Sağlık Bakanlığı TDB ni  veDişhekimleri  Odalarını yok sayarak AÜT ni onayladı. Sayın bakann  AÜT ni 2003 yılının rakamlarına indirerek TDB ‘ni ve Dişhekimleri Odalarını “cezalandırdı”

Cezalandırdı diyorum çünkü sayın Bakan kendi düşünceleri ve politikaları dışında başka düşüncelerin ve  sağlık  politikalarının ifade edilmesine asla tahammül edemiyor.

Yaşananları değişik açılardan  olaya  yorumlamak mümkün

1.       “Piyasa” ekonomisinin  egemen olduğu bir ülkede bir kurumun  ücret tarifesini belirlemesi doğru mu?

2.       Siyasi iktidarın   meslek kuruluşlarını kendine  bağlı kuruluş olarak görmeleri ve onların  olmayan yetkilerini de tamamen ellerinden almalarının  sonu nereye varır?

 

Meslek kuruluşu  yada başka bir kamusal kuruluşun  sağlık hizmetlerinde  “fiyat” belirlemesi ilkesel olarak doğru bir yaklaşımdır.  Sağlık hizmetlerinin “piyasa” koşullarına terk edilmemesi gerektiği tüm sağlık ekonomistleri tarafından genel kabul gören bir değerlendirmedir. 

 Dünyanın bir çok ülkesinde   çeşitli meslek  gruplarının   ürettikleri hizmetlerin bedelinin ne olacağı  ağırlıklı olarak meslek kuruluşları yada meslek kuruluşu ve  devlet yetkilileri ile birlikte belirlerlenir.

Ülkemizde de birçok meslek kuruluşu  meslektaşlarının emeğinin bedeli ile ilgili bilimsel çalışmalar yaparak  verilen hizmetin kalitesi   çerçevesinde ücret tarifeleri düzenler.

TDB 2002 yılında başlattığı  Maliyet analizi temelinde AÜT  çalışması hem diş hekiminin emeğinin bedelinin belirlenmesi hem de  yapılan  tedavi işlemlerin tıbbı uygunluğunun  gerekliliğinin karşılığıydı. Yani bir yandan hekim emeğini korurken diğer yandanbda hizmet alan bireyin  aldığı hizmetin tıbbı kalitesinin uygun olmasını sağlamaktı.

 AKP hükümeti  ile   2008 yılına kadar  AÜT sinin onaylanmasında sorun  yaşanmadı. Geçmiş hükümetler ve AKP meslek kuruluşuna müdahalede bulunmadı.Meslek kuruluşunun   kendi alanında sorumlu ve yetkili olmasında gerekli duyarlılığı gösterdiler. 

Sağlık Bakanlığındaki  bu tavır değişikliğinin  temel nedeni ;    meslek kuruluşlarının işlevsiz bırakılması ve sağlık hizmetlerinin  tüm  alanlarının Sağlık  Bakanlığınca  düzenleme isteğidir.

  Bu anlayış;   kendi  siyasetini  kabul etmeyen  meslek kuruluşlarını  elindeki yetkilerle susturma anlayışıdır ki bunun sonu otoriter bir sisteme   varmaktır.

Sayın Bakan niyetini  Samsun'da  yaptığı konuşmada dile getirdi. Sayın Akdağ  milli iradeyi temsil ettiklerini ve  politikalarına evet demeyen  TDB' ni  kapatabileceğini ifade etti

Sayın Prof. Dr. Recep  Akdağ ;  demokrasi kültürü ile bağdaşmayan “seçmen  beni seçti ben istediğimi yaparım” söyleminden  vazgeçmeli  ve  meslek kuruluşlarını  siyasi partilerin yandaşı olmaya zorlamak   yaklaşımını terk etmelidir.Aksi halde bu anlayış  hem    meslek kuruluşuna   hem de   siyasetin demokratikleşmesine de zarar verecektir.

Umarım sayın bakanın   dili sürçmüştür.

Umarım sayın bakan anlık bir kızgınlıkla bu sözleri söylemiştir.

Umarım sayın bakan TDB   AÜT' ni  onaylarken sağlık çalışanı olduğunu bir anlık  unutmuştur. Yoksa  “bindik bir alamete gidiyoruz kıyamete”

Bu yazı toplam 3722 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
ÜYE İŞLEMLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Sağlığın Sesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 259 58 09 | Haber Yazılımı: CM Bilişim