• BIST 95.834
  • Altın 360,244
  • Dolar 6,6541
  • Euro 7,2778
  • İstanbul : 9 °C
  • Ankara : 14 °C
  • İzmir : 16 °C

Sigara Böbrek Yetersizliğine Yol Açıyor

Tevfik Ecder

Sigara, damar endotelinin fonksiyonlarını bozarak ateroskleroz gelişmesini hızlandırıyor. Böbrek damarlarındaki direnci artırarak böbrek fonksiyonlarının azalmasına yol açıyor.

Epidemiyolojik çalışmalar, sigaranın idrardaki albümin atılımını artıran güçlü bir faktör olduğu gösteriliyor. İdrarla albümin atılımının artması, hem böbrek yetersizliğinin habercisi, hem de kalp ve damar hastalığı riskinin arttığının güçlü bir göstergesi olarak kabul ediliyor.

Hipertansiyonu olan hastalarda yapılan bir çalışmada kan basıncının kontrol altına alınması durumunda bile sigara içilmesinin böbrek yetersizliği gelişmesinde en güçlü belirleyici faktör olduğu anlaşılmıştır.

Sigara içen tip 1 ve tip 2 diyabetik hastalarda, böbrek yetersizliği gelişme riskinin, sigara içmeyenlere göre daha fazla olduğu bilinmektedir. Kan şekeri ve kan basıncının iyi kontrol altına alındığı tip 1 diyabeti olan hastalardan sigarayı bırakanlarda böbrek fonksiyonlarındaki azalma hızının, içmeye devam edenlere göre belirgin olarak yavaşladığı bildirilmiştir. Bu bulgu, diyabete bağlı böbrek yetersizliği gelişmiş hastaların bile sigarayı bırakma ile yarar görebileceğini göstermesi açısından önemlidir.

Tip 2 diyabete bağlı olarak böbrek yetersizliği gelişmiş olan ve kan basıncının ve kan şekerinin iyi kontrol edildiği hastalarda yapılan bir çalışmada, sigara içenlerde içmeyenlere göre böbrek fonksiyonlarında daha hızlı bir azalma olduğu bildirilmiştir.

BÖBREK YETERSİZLİĞİNİ HIZLANDIRIYOR

Sigara içilmesinin diyabete bağlı böbrek yetersizliği dışındaki diğer böbrek hastalıklarında da olumsuz etkilerinin olduğu bilinmektedir. Kronik glomerülonefritte ve polikistik böbrek hastalığında sigara içilmesinin böbrek yetersizliğini hızlandırdığı görülmüştür. Ayrıca, böbrek nakilli hastalarda yapılan çalışmalarda, sigara içen hastaların böbrek ömürlerinin daha kısa olduğu saptanmıştır.

Sigara, böbrek arteri ve dallarında aterosklerozu kolaylaştırarak böbrek arterinde darlık ve buna bağlı kan basıncı yüksekliğine yol açabilir. Ayrıca, böbrek arterindeki darlık sonucu oluşan böbrekteki kanlanma azalmasına bağlı olarak böbrek yetersizliği gelişmesini hızlandırabilir.
Hipertansiyonu, diyabeti ya da kronik böbrek hastalığı olan hastalarda en başta gelen ölüm nedeni kardiyovasküler hastalıklardır. Bu hastaların sigara içmeleri sadece böbrek yetersizliği gelişmesi riskini artırmakla kalmayıp, ayrıca kalp ve damar hastalıklarına bağlı ölüm riskini de artırır.

Sonuç

Sigaranın solunum sistemi ve kardiyovasküler sisteme olan zararlı etkileri dışında, böbrek fonksiyonları üzerine olan olumsuz etkileri ile ilgili kanıtlar her geçen gün artmaktadır.

Hipertansiyonu, diyabeti ya da böbrek hastalığı olan hastaların sigara içmeleri hem böbrek yetersizliği riskini, hem de kardiyovasküler hastalık ve ölüm riskini belirgin olarak artırır. Bu nedenle insanlığın önemli bir düşmanı olan sigara ile mücadele konusunda, daha kararlı ve gayretli olunması gerekmektedir.

Ülkenin sağlık politikasında öncelikli çözümlenmesi gereken sorunların arasında sigara ile mücadele yer almalıdır. Ayrıca bu savaşta sağlık personeline ve sivil toplum örgütlerine önemli görevler düşmektedir.

 

Bu yazı toplam 4099 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
ÜYE İŞLEMLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Sağlığın Sesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 259 58 09 | Haber Yazılımı: CM Bilişim