• BIST 103.024
  • Altın 378,928
  • Dolar 6,8109
  • Euro 7,4186
  • İstanbul : 16 °C
  • Ankara : 17 °C
  • İzmir : 23 °C

Uzman Aile Hekimleri Ankara'da Buluşacak

Uzman Aile Hekimleri Ankara'da Buluşacak
Türkiye Aile Hekimleri Uzmanlık Derneği (TAHUD) tarafından düzenlenen 18. Ulusal Aile Hekimliği Kongresi 31 Ekim- 2 Kasım 2019 tarihlerinde Ankara'da yapılacak.Kongre Başkanı Prof. Dr. Dilek Toprak kongre ile ilgili sorularımızı yanıtladı.

TAHUD tarafından düzenlenen 18. Ulusal Aile Hekimliği Kongresinin amacı nedir?

31 Ekim-2 Kasım 2019 tarihleri arasında Ankara Swiss Otel’de gerçekleşecek olan kongremizin temel amacı;birinci basamağın farklı alanlarında hizmet veren hekimlerimizi sıcak bir ortamda ağırlamak; güncel gelişmeleri ve deneyimlerimizi paylaşırken disiplinimizdeki iletişim ve işbirliğini artırmak ve ülkemizde birinci basamak sağlık hizmeti sunumuna katkıda bulunmaktır. Ayrıca hekime, hastaya, bilime, eğitime ve emeğe saygının azaldığı bir dönemde geleceğimizi, sağlığımızı emanet ettiğimiz genç hekimlerimize yeni ufuklar açmak; onlarla birlikte yürüdüğümüz yolda tüm bilgi ve deneyimlerimizi paylaşmaktır.

Bilimsel programı oluştururken nelere dikkat ediyorsunuz?

Cumhuriyetimizin 96. yaşını hep birlikte başkentimizde kutlamak için sabırsızlandığımız kongremizde, sahada çalışan hekimlerimizin ihtiyacı olan bilgileri ve uygulamalarını kolaylaştıracak becerileri pekiştirmek amacı ile programımızda daha çok birinci basamak yönelimli konulara yer verdik. Öte yandan akademik yolda yürüyen ve yürümek isteyenleri ihmal etmeyerek araştırma, tez ve eğitimle ilgili oturumlar ile dolu dolu bir program oluşturmaya çalıştık.

Kongremizin mesleki ve bilimsel açıdan son gelişmelerin paylaşılması ve tartışılması için Aile Hekimliği’ne gönül verenleri bir araya getiren önemli bir platform olacağına inanıyoruz.  

Kongrenize kimler katılabilir?

Birinci basamağa gönül vermiş herkese kapımız açık. Deneyimlerinizi paylaşmak, yeni şeyler öğrenmek, birbirimizi daha yakından tanımak, tartışmak, kucaklaşmak, birlik ve beraberlik içerisinde olmak için tüm birinci basamak  gönüllülerini kongremize bekliyoruz.

Aile Hekimleri Kongrenizi sizce neden tercih etmelidir? Geçmiş yıllara göre bu yıl ki kongrede farklı bir program/etkinlik olacak mı?

Çünkü farklı bir kongre içeriği oluşturmaya çalıştık. Katılımcılar kongrenin hem sahada çalışan uzmanımıza, hem akademisyenlerimize; hem de asistanlarımıza yönelik içerikte olduğunu görecekler.

Biraz daha detaylandırmak adına Ulusal Aile Hekimliği Kongresi programının ana çatısından biraz bahsetmek istiyorum. Üç ana salonumuz mevcut:

SALON 1 “DİNLİYORUM”
SALON 2 “KONUŞUYORUM”
SALON 3 “YAPIYORUM”

Birinci salonumuzda (“DİNLİYORUM”) sahada en çok ihtiyacımız olan konular yer almaktadır. Değerli hocalarımızın, uzmanlarımızın da katkılarıyla bizlere pratik bilgilerin aktarıldığı bu salonda 2 gün “POLİKLİNİKTEYİZ” başlığı ile pratik bilgiler öğrenirken Turizm sağlığından, laboratuvar kullanımına, bebeklikten yaşlılığa, sanata, kadına, evde sağlık hizmetlerine, kanser izlemine kadar pek çok konu gündeme gelecek.

İkinci salonumuzda (“KONUŞUYORUM”), herkesin görüş ve önerilerini söyleyeceği, tartışacağı ve sonunda kararların üretileceği alandır. Burada Aile Hekimliği disiplini için öncelikli başlıkları içeren 7 çalıştay düzenleyeceğiz. Bu çalıştaylar sadece sorunların konuşulduğu bir toplantı değil aynı zamanda çözüm önerilerinin üretildiği, camiamıza yön vermemiz gereken önemli konuların tartışıldığı çalıştaylar olacak ve buradan çıkan raporlar ile sorunlarımıza çözüm arayacağız.

Üçüncü salon, “YAPIYORUM” başlığındadır ve burada beceri kurslarımız ağırlıkta olacaktır. Yeterlik kurulumuzun önerdiği ve bizim 1. Basamakta bilmemiz gereken becerilerin bir kısmının da yer aldığı ve iki gün boyunca dönüşümlü olarak devam edecek olan beceri kursları, ileri istatistik, ölçme değerlendirme, saha eğiticiliği ve hepimiz için gerekli olan kişilik tiplerine göre stresle baş etme yöntemleri kursları bu salonda yer alacak.

Geçmiş yıllara göre katılım sayısına baktığınızda bir farklılık olacak mı bu yıl? Kaç kişilik bir katılım  bekliyorsunuz?

Programımız şimdiye kadar olduğu gibi bu yıl da titizlikle hazırlandı. Katılım sayısını en az %50 arttırmayı bekliyoruz. Hedefimiz 400 kişinin altında olmaması.

Ama  kurs ve çalıştayların verimli geçmesi katılımcı sayısı kadar önemli. Bizim için hedef Aile Hekimliği disiplinine katkı sağlayan, hafızalarda kalan bir kongre olması.

*Siz kongre hakkında son olarak neler söylemek istersiniz?

Hepimizin birbirinden öğreneceği bir şeyler vardır. Bu paylaşımlar için kongreler en güzel ortamlar!

Bilimsel ve sosyal açıdan zengin bir program ile deneyimlerimizi paylaşacağımız; birbirimizi daha yakından tanıyacağımız bir ortamda keyifli bir kongre geçirmek üzere, 31 Ekim-2 Kasım 2019 tarihlerinde Ankara Swiss Otel’de buluşmak dileğiyle…

Kongre hakkında daha fazla bilgi için sitemizi ziyaret edebilirsiniz.
Sorularımızı yanıtlamak için zaman ayırmanızdan ötürü teşekkür ederiz.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÜYE İŞLEMLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Sağlığın Sesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 259 58 09 | Haber Yazılımı: CM Bilişim