• BIST 115.315
  • Altın 388,700
  • Dolar 6,8510
  • Euro 7,7173
  • İstanbul : 25 °C
  • Ankara : 18 °C
  • İzmir : 27 °C

Uzun Yaşamak İçin Az Yiyin, Zayıf Olun

Prof.Dr.Kaynak Selekler

Ön araştırmalara göre, her gün yemek tabağında biraz yemek bırakmak daha uzun bir yaşamın anahtarı olabilir. Küçük bir klinik araştırmada, kalori alımını iki yılda sadece yüzde 15 azaltan kişiler, metabolizmalarında önemli bir düşüş sağladı. Ayrıca, daha yavaş yaşlanma ve daha uzun yaşam süresiyle ilişkili biyobelirteçlerde iyileşmeler görüldü.

Araştırmacılar, daha düşük bir vücut ısısı, daha düşük kan şekeri ve insülin seviyeleri ve metabolizmayı yavaşlatan hormonlarda önemli düşüşler gözlemledi. Bunların düşük olduğu insanların uzun ömürlü olduğu biliniyor.

Hayvanlarda yapılan yaşlanma çalışmaları, daha uzun yaşamanın daha düşük kalori alımına bağlı olduğunu göstermiştir.

İki yıl boyunca kısıtlı kalori diyetini takip etmek için araştırmacılar, ortalama 40 yaşına sahip 34 sağlıklı kişiyi çalışmaya aldı. Araştırmacılar, sağlıklı bir diyetin üç farklı modelini sunarak katılımcılara günlük kalori alımlarının yüzde 25'ini nasıl keseceklerini öğrettiler. Katılımcılar herhangi bir diyeti takip etmekte özgürdüler.

Katılımcılar, iki yıl boyunca sürdürülen kalori alımında yüzde 15'lik bir azalma sağlıyor.

Katılımcılarının yarısının çalışmaya normal kiloda girmesine ve gerisinin sadece hafifçe kilolu olmasına rağmen, ortalama olarak, ilk yılda yaklaşık 10 kilo kaybettiler.

Araştırmacılar çalışmanın, hayvanlarda ve insanlarda daha uzun yaşam süresiyle bağlantıları yansıtan metabolizma ve vücut süreçlerinde değişiklikler gösterdiğini söylüyor. Katılımcılar ayrıca, indirgenmiş metabolizmaları ile ilişkili olarak oksidatif streste önemli bir düşüş yaşadılar.

Araştırmacılar bulgularının, yüksek metabolizma ve artan oksidatif stresi daha hızlı yaşlanmaya bağlayan tartışmalı teorilere destek sunduğunu belirtiyor :  “Enerji sağladığımızda, metabolizmanın yan ürünlerine sahip oluruz ve bu yan ürünler oksijen radikalleri olarak adlandırılır ve vücutta ve dokularda hasara sebep olur. Bu tür hasarlar, hücrelerin daha hızlı yaşlanmasına neden olabilir ve kanser gibi hastalıklara katkıda bulunabilir”.

Bir yorumcu bunun en iyi bir açıklama olduğundan emin değil. Çünkü farelerde yapılan laboratuvar çalışmalarında, oksidatif stresle yapılan hasarın genel yaşam süresi üzerinde hiçbir etkisi olmadığı gösterildi. O, daha düşük kalori alımının, vücudu enerjiyi daha verimli kullanmaya yönelttiğini ve bunun bir şekilde yaşlanmanın yararlarına yol açtığını düşünüyor

Araştırmacılar, “daha uzun yaşamak için daha az yemeye çalışmak isteyenler, sağlıklı ve dengeli bir diyet uygularken porsiyon boyutuna odaklanmalıdır. Kalori alımını yüzde 25 oranında azaltmak hedeflenmelidir.  Uzun süre kilo kaybetmemek durumunda cesaretleri kırılmamalıdır. Amaç kilo vermek değil, sürekli olarak tüketimi azaltmaktır." diyor.

Kaynaklar

1. Cell Metabolism, 2018;27:805-815.

2.https://www.medicinenet.com/script/main/art.asp?articlekey=211049&ecd=mnl_men_040418

ZAYIF OLUN, UZUN YAŞAYIN(*)

İki çalışmada hayat boyu düzgün ölçülerde yaşamanın ömrü uzattığı, aksine obezliğin ömrü kısalttığı belirtiliyor.

İlk çalışmaya “Nurses' Health Study”den 80 000 kadın, “Health Professionals Follow-up Study”den 36 000 erkek alınıyor.

Katılımcılardan 5, 10, 20, 30 ve 40 yaşlarındaki vücut ölçülerini hatırlamaları isteniyor. Ayrıca 50 yaşında vücut ağırlığı ölçülüyor.  Kişiler 60 yaşına kadar 15-16 yıl izleniyor. Ayrıca katılımcılar, her iki yılda bir yaşam tarzı ve sağlıklarıyla, her dört yılda bir beslenmeleriyle ilgili bir anket dolduruyor.

Çalışmada ABD’li araştırmacılar zayıf kişilerin 15 yıllık süre içinde ölüm risklerinin daha az olduğunu buluyor: Kadınlar için % 12, erkekler için %20 daha az. Buna karşılık obez kişilerde risk daha fazla: Kadınlar için % 20, erkekler için % 24. Vücut şekilleri ince/zayıf olanlarda erken ölüm riski en az.

Araştırmacılara göre, vücut kilo yönetimi erkenden başlamalı ve bütün yaşam boyu sürdürülmeli. Orta yaşlara geldikten sonra kilo kaybı/zayıflama zor. Obesite çocukluk ve ergenlik dönemlerinde önlenmeli. Obesitenin önlenmesi, ayrıca diyabet ve kalp hastalığı gelişmesini de önlüyor.

Aynı dergide yayınlanan ikinci çalışmada enternasyonal araştırmacılar zamanla kilo alınmanın erken ölüm riskiyle bağlantılı olduğunu buluyor.

30 milyon kişi ve yaklaşık 4 milyon ölümü içeren daha önce yayınlanmış 230 yayın analiz edilerek, hiç sigara içmeyen ve zayıf olan kişilerin uzun yaşadığı saptanıyor.

Araştırmacılara göre, vücut kitle endeksinin 20-23 arasında olması, yetişkinlikte erken ölümü azaltmak için en uygunu.

Bulgular vücut kitle endeksiyle ölüm arasındaki ilişkiyi etkileyen sigara ve sağlık koşullarının önemini ortaya koyuyor ve aşırı kilonun yan etkileriyle ilgili kaygıları güçlendiriyor.

Her iki çalışmayı yorumlayan editöre göre, “özellikle orta yaşta olmak üzere bütün ömür boyunca kilo kontrolu önemli. Sağlıklı ortamları desteklemeye devam edilmeli, özellikle kişiler obesojenik (kilo almayı cezbeden) ortamlardan uzak tutulmalı.”

Zayıf olmak ve kalmak uzun süreli yaşamı bahşediyor.

(*) Yazarın yakında yayınlanacak kitabından alınmıştır.

Kaynaklar:

1.https://consumer.healthday.com/vitamins-and-nutrition-information-27/obesity-health-news-505/stay-lean-to-live-longer-710691.html

2.BMJ,2016;353:i2195

 

 

Bu yazı toplam 2883 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
DRM.timurkaynak
17 Nisan 2018 Salı 20:31
20:31
Sağ oi kaynak kardeşim,ne güzel anlatmışsın bende babamdan şöyle duymuştum :az yiyen çok yer, iüretirken tükenme oğlum derdi rahmetli .Selamlar
85.98.171.108
Yazarın Diğer Yazıları
ÜYE İŞLEMLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Sağlığın Sesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 259 58 09 | Haber Yazılımı: CM Bilişim