• BIST 105.520
 • Altın 379,423
 • Dolar 6,8125
 • Euro 7,5605
 • İstanbul : 19 °C
 • Ankara : 12 °C
 • İzmir : 18 °C

Veteriner Hekim Gözüyle 2014' Bakış

Talat Gözet

 

Veteriner hekimler kamuoyunda hayvan sağlığından sorumlu bir meslek grubu olarak algılanır. Oysa; en az hayvan sağlığından sorumlu olduğu kadar halk sağlığından da sorumlu bir meslek grubudur.

Bu gün 200'den fazla zoonoz (hayvanlardan insanlara bulaşabilen) hastalık mevcut olup, bunun yanında gıdadan kaynaklanan halk sağlığı riskinin % 90'ı  hayvansal kökenli gıdalardan kaynaklanmaktadır. Bu nedenle Veteriner hekimler hayvan sağlığı çalışmaları ve hayvansal ürün kontrolleri ile halk sağlığı açısından önemli bir görev ifa etmektedirler.

Veteriner hekimleri biraraya getiren ve yasalar çerçevesinde sorunlarına çözüm arayan Türk Veteriner Hekimleri Birliği 6343 sayılı yasa ile kurulmuş kamu kurumu niteliğinde meslek örgütüdür. Bu tür meslek örgütlerinin Anayasal dayanağı Anayasanın135.Maddesidir. Bu madde; meslek örgütlerinin kuruluş amacını ;“Meslek mensuplarının müşterek ihtiyaçlarını karşılamak, mesleki faaliyetlerini kolaylaştırmak, mesleğin genel menfaatlere uygun olarak gelişmesini sağlamak, meslek mensuplarının birbirleri ile ve halk ile olan ilişkilerinde dürüstlüğü ve güveni hakim kılmak üzere meslek disiplini ve ahlakını korumak” olarak belirlemiştir. Anayasanın bu maddesinde belirtilen amaçlar doğrultusunda 1954 yılında çıkartılan 6343 sayılı “Veteriner Hekimliği Mesleğinin İcrasına, Türk Veteriner Hekimleri Birliği ile Odalarının Teşekkül Tarzına ve Göreceği İşlere Dair Kanunla” Türk Veteriner Hekimleri Birliğinin kuruluşu gerçekleştirilmiştir.

 

25 BİNİN ÜZERİNDE ÜYEMİZ VAR

Bugün Türk Veteriner Hekimleri Birliği'nin 56 bölge odası ve 25 binin üzerinde üyesi bulunmaktadır. Serbest çalışan (muayenehane, poliklinik ve hastane çalıştıran) Veteriner hekim sayısı 7 bine, bunun yanında hayvansal gıda sektöründe ve ilaç sektöründe çalışan Veteriner hekim sayısı 10 bine ulaşmıştır.

Anayasa ve ilgili yasalarla kamu kurumu niteliğindeki meslek örgütlerine yukarıda sayılan bu görev ve sorumluluklar verilirken, diğer yönünden verilen kısıtlı yasal yetkiler nedeniyle meslek örgütleri tarafından bu görev ve sorumlulukların yerine getirilmesi mümkün olamamaktadır.

Ayrıca; 1954 yılında yürürlüğe girmiş olan 6343 sayılı yasanın birçok maddesinin uygulanabilirliği kalmamış ve günün gelişen şartlarına cevap verebilecek nitelikten yoksundur. Ancak; Kanun değişikliği de meslek örgütünün insiyatifinde değildir. Bu nedenle Anayasa ile verilmiş birçok hak ve görev yasal yetersizlikler sebebi ile kullanılamamakta ve birçok sorumluluk yerine getirilememektedir.

Meslek örgütlerinin en önemli sorumluluğu olan üyelerinin hak ve menfaatleri korunamamaktadır.

Örneğin;Bu gün halk sağlığı açısından büyük önem taşıyan kesimhane ve parçalama tesislerinde Veteriner hekimler tarafından yürütülen resmi denetimler, temizlik şirketlerine ihale edilerek bu şirket bünyesinde çalışan Veteriner hekimler tarafından yerine getirilmektedir. Böyle bir uygulamanın hem Veteriner hekimler açısından hem de halk sağlığı açısından kabul edilmesi mümkün değildir. Yasal da değildir. Ancak uygulanmaktadır.

ÇIKMAYAN YÖNETMELİK

Bir diğer örnek; 6343 sayılı yasa Veteriner hekimlere uzmanlık eğitimi hakkı vermektedir. (Madde 7)

Yani her Veteriner hekim yasal olarak uzman olma hakkına sahiptir. Ancak 1980 yılından bu yana Veteriner hekimler uzmanlık eğitimi alamamaktadır. Sebep?
İlgili Bakanlık tarafından yönetmelik hazırlanmaması. Oysa hekimlikte uzmanlık olmadan eğitim tamamlanmaz. Veteriner hekimliğin gelişimi uzmanlık eğitimi ile doğrudan ilgilidir. Ve Türk Veteriner Hekimleri Birliği olarak bugüne kadar tüm çabalarımıza rağmen bu konu çözümlenememiştir.

Bir diğer önemli konu; Mali yetersizlikler.

Türk Veteriner Hekimleri Birliği olarak bütçemizin en önemli gelir kalemi üye aidatları, sadece üye aidatları ile 56 Bölge Veteriner hekimleri odasının ve Merkez Konseyinin sağlıklı bir şekilde faaliyet göstermesi mümkün olmamaktadır. Odalarımızın büyük çoğunluğunun kendilerine ait bir hizmet binası bulunmadığı gibi daimi çalışan personel dahi istihdam edilememektedir.Bu şartlar altında bir meslek odasının verimli olması, yasal görevlerini yerine getirmesi ve mesleğin gelişimine katkı sağlaması oldukça zordur. Bu şartlar altında Türk Veteriner Hekimleri Birliği olarak odalarımızla birlikte yaptığımız çalışmalar meslektaşlarımızın özverili çalışmaları sayesinde yürütülmeye çalışılmaktadır.

Mesleğin gelişiminde eğitim en önemli unsurlardan biridir. Hatta en önemlisidir.

 

Yani her Veteriner hekim yasal olarak uzman olma hakkına sahiptir. Ancak 1980 yılından bu yana Veteriner hekimler uzmanlık eğitimi alamamaktadır. Sebep?
İlgili Bakanlık tarafından yönetmelik hazırlanmaması. Oysa hekimlikte uzmanlık olmadan eğitim tamamlanmaz. Veteriner hekimliğin gelişimi uzmanlık eğitimi ile doğrudan ilgilidir. Ve Türk Veteriner Hekimleri Birliği olarak bugüne kadar tüm çabalarımıza rağmen bu konu çözümlenememiştir.

Tüm gelişmiş dünya ülkelerinde bir konsep olarak ele alınan ve uygulanan“Tek Sağlık” konsepti halk sağlığı açısından büyük öneme sahiptir.

Türk Tabipleri Birliği ile imzalanan bir protokolle özellikle zoonoz hastalıklar konusunda ortak çalışmalar yürütülmeye çalışılmaktadır.

Ancak; Uygulama alanında Sağlık Bakanlığı ile Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlıklarının bu konsept çerçevesinde ortak çalışmalar yürütmeleri halk sağlığına çok daha olumlu katkılar sağlayacaktır.

Veteriner hekimler olarak ülke hayvancılığı her zaman birinci öncelikli ilgi alanımız olmuştur. Kısa dönem öncesine kadar tarım ve hayvancılık alanında kendi kendine yeten 7 ülkeden biri olmaktan ve Ortadoğu ülkelerine ihracaat yapmaktan gurur duyardık. Uygulanan yanlış tarım politikaları sonucu maalesef büyük çapta bir hayvan ve hayvansal ürün ithalatçısı konumuna geldik. Oysa ülkemiz hayvan ve hayvansal ürün üretimi açısından çok daha yüksek potansiyele sahiptir. Kişi başına tüketilen hayvansal ürün miktarı gelişmişliğin göstergesidir.

Ve sağlıklı nesillerin teminatıdır.

Bu nedenle hayvansal üretimin sorunları çözülmesi gereken önemli sorunlardır.

Türk Veteriner Hekimleri Birliği olarak, yasayla verilen görev ve sorumluluklarımızın amacına uygun bir şekilde yerine getirilebilmesi için 6343 sayılı yasamız günün şartlarına ve uluslararası yasalarla uyumlu hale getirilmesi gerekir. Bunun için de ilgili Bakanlıkların desteği gerekir.Veteriner Hekimler Birliği olarak, bu konuda yaptığımız çalışma ilgili Bakanlık olan Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığınasunulmuştur.Umuyoruz ki; 2014 yılında bu yasal değişiklikler yapılarak günümüz şartlarını karşılayan biryasaya kavuşuruz.

2014 yılının ülkemiz ve mesleğimiz açısından çok daha başarılı geçmesini diliyorum.

 

Bu yazı toplam 8317 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
  ÜYE İŞLEMLERİ
  Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Sağlığın Sesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0212 259 58 09 | Haber Yazılımı: CM Bilişim